Ekonomi 30 yılın en iyi döneminde

  • Giriş : 18.09.2006 / 00:00:00

Türkiye ekonomisi birçok uzmana göre tarihinin en parlak dönemlerinden birini yaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tek parti iktidarıyla birlikte sağlanan istikrar ortamında yürütülen ekonomi programı sayesinde, Türkiye ekonomisi birçok uzmana göre tarihinin en parlak dönemlerinden birini yaşıyor.

Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, Türkiye'nin ekonomik yapısının son 20-30 yılda hiç olmadığı kadar iyi durumda olduğunu söylüyor. Dahili ve harici risk unsurlarının her zaman var olabileceğini belirten Kurtul, reformların ve bütçe disiplininin her şeye rağmen aksamadan süreceğine dair inancını da dile getiriyor. Kurtul, tedbiri sağlam aldıktan sonra dalgalanmalardan korkulmaması gerektiğini belirterek, "Yurtdışındaki gelişmeleri, global dalgalanmaları yakından izlemek lazım. Önemli olan hazırlıklı olmaktır." ifadelerini kullanıyor. Doların yıl sonunda 1,5 YTL, faizlerin de yüzde 17 dolayında olacağını öngören Zafer Kurtul, enflasyona karşı politikaların olumlu olduğuna da işaret ederek, "Merkez Bankası'ndan bir faiz indirimini de bekleyebiliriz." ifadelerini kullanıyor.

Zafer Kurtul, Akbank'ın 2001 yılında başlayan ‘Yeni Ufuklar Değişim Programı'nın şimdiye kadarki uygulama dönemine ilişkin bilgiler aktarmak üzere, yenilenen 500'üncü şube olan Antalya'daki Çallı Şubesi'nde bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda ekonomide genel gidişattan sektörün halihazırdaki durumuna kadar birçok konuda görüşlerini aktaran Akbank Genel Müdürü, iyimser bir tablo çizdi. 2006 Ağustos ayı itibarıyla sekiz aylık bütçenin fazla verdiğini anlatan Kurtul, faiz dışı fazlanın ise yıl sonu hedefini aştığını bildirdi. İç borç stokunda vadelerin uzadığını, kur riskinin azaldığını kaydeden Kurtul, yabancı yatırımlarda da büyük artış görüldüğünü kaydetti. Kurtul, "Global faiz oranındaki duraklamalar, Türkiye'ye yabancı sermaye girişlerinin devamını getirecektir." tespitinde bulundu.

Türkiye'de bankacılık sektörünün büyüdüğüne işaret eden Zafer Kurtul, Akbank'ın sektör ortalamasından daha iyi bir performans gösterdiğini kaydetti. Zafer Kurtul, "Bankacılık sektöründe mevduat büyümesi son beş yıl içinde her yıl için ortalama yüzde 19 olurken, Akbank için bu oran yüzde 26 olarak gerçekleşti. Yine aktif sektörde yüzde 22 büyüme yaşanırken, Akbank'ın aktifleri her yıl ortalama yüzde 28 arttı. Kredilerde de yüzde 37'lik sektör ortalamasına karşılık biz de yüzde 45'lik büyüme başarısı gösterdik." dedi. Zafer Kurtul, 5 yılı kapsayan ve 300 milyon dolara mal olan değişim programına da temas ederek, proje ile genel müdürlük organizasyonundan, bölge ve şube organizasyonuna, müşteriye hizmet sunma süreçlerinden, şube kurumsal kimlik ve mimari yapısına kadar pek çok alanda köklü değişimler gerçekleştirdiğini vurguladı.

Sabancı Holding, Akbank’ın dümenini bırakmamalı

Kurtul, 12 milyar dolarlık piyasa değeriyle Akbank'ın halka açık 13 banka arasındaki payının yüzde 24 olduğunu belirterek, "Elbette bankamıza yabancı ilgisi var." dedi. Talebi daha iyi değerlendirebilmek için ortaklık, satın alma ve stratejik işbirliği de dahil olmak üzere farklı büyüme alternatiflerinin değerlendirilmesi çalışmalarında bulunmak ve bu kapsamda görüşmeler yapmak üzere UBS Limited'i münhasır danışman olarak yetkilendirdiklerini kaydeden Kurtul şunları söyledi: "Bu konu, bu yılın sonuna kadar netleşmiş olacak. Sabancı Holding her zaman Akbank'ta kontrole sahip olmalıdır. Birinci kriter budur. İkinci kriter ise azami yüzde 20 ortaklıktır. Ortağımız, bankamıza katkıda bulunacak, global pazarın tecrübeli ve en büyük kuruluşlarından birisi olmalıdır." Kurtul, yüzde 20'lik hisseyi ise nakit ihtiyacından dolayı değil, stratejik bir ortaklık ihtiyacından ötürü satacaklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious