'Ekonomi eskiye göre daha güçlü'

'Ekonomi eskiye göre daha güçlü'.8531
  • Giriş : 06.02.2009 / 17:30:00

MÜSİAD Başkanı Vardan, Türkiye'nin geçmişe göre çok daha güçlü bir ekonomiye sahip olduğunu, bu nedenle de 2001 yılında yaşananların bugün global krizle birlikte tekrarlanmayacağını iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, Türkiye'nin geçmişe göre çok daha güçlü bir ekonomiye sahip olduğunu, bu nedenle de 2001 yılında yaşananların bugün global krizle birlikte tekrarlanmayacağını iddia etti.

MÜSİAD Mersin Şubesi'nin 12. Olağan Genel Kurulu'na katılmak üzere Mersin'e gelen Ömer Cihad Vardan, Suphi Öner Öğretmevi'nde gerçekleştirilen kongrede yapmış olduğu konuşmasında ekonomide yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye'nin güçlü bir ekonomiye sahip olduğunun altını çizen Vardan, bugün dünya ölçeğinde yaşanan ekonomik krizin Türkiye'yi de etkilediğini, ancak bu durumun 2001 yılında yaşanan krizden farklı olduğunu ve söz konusu dönemde yaşananların bugün tekrarlanmayacağını savundu.

Vardan, Cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşananlarla birlikte genel seçim süreci ve AK Parti'ye yönelik açılan kapatma davasının, Türkiye'nin ekonomik performansını önemli ölçüde etkilediğinin altını çizdi.

Krizden dolayı yatırımlarını durduran şirketlerin, aksayan yönlerini tespit etmeleri tavsiyesinde bulunan Vardan, sabit geliri olan vatandaşların tüketimlerini minimum düzeye indirmelerinin de yanlış olduğunu dile getirdi. Ömer Cihad Vardan, "Gelinen noktada imalat sanayinin gerilemesi, yatırımların durması, insanların tüketiminin azalmasıyla bağlantılıdır. Durumu iyi olan bile harcamayı kesti. Harcamalar kısılınca bu sefer çark dönmüyor" dedi.

Krizden hızlı bir şekilde çıkılabilmesi için maliyetlerin düşürülmesi, bunun için de KOBİ'lerin birleşmesi ve büyük bir güç haline gelmesi gerektiğini belirten Vardan, AK Parti Hükümeti'nin komşu ülkelerle barışçıl bir siyaset izlediğini, bu durumun doğal bir sonucu olarak da ihracatın her geçen yıl arttığını ifade ederek, "Bizim insanlarımızın morale ve güvene ihtiyacı var. Bunun için de 2009 yatırımlarda atılım yılı ilan edilmelidir" diye konuştu.

Davos Zirvesi kapsamında düzenlenen 'Gazze' başlıklı oturumda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ortaya koymuş olduğu tavrı da değerlendiren Vardan, Başbakan Erdoğan'ın konuşmasının kesilmek istenmesini kınadıklarını kaydetti. Vardan, bu kapsamda da zirveyi terk eden Erdoğan'ın da Türkiye'nin tarihi misyonuna uygun ve onurlu bir duruş sergilediğini savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*