Ekonomi gemisi su alıyor!

  • Giriş : 27.06.2006 / 00:00:00

Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan'ın ekonomiyi tarif ederken kullandığı 'gemi sağlam' ifadesini hatırlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Baykal, yabancılara stopaj oranı sıfırlanırken, yerli yatırımcılara yüzde 10 olarak uygulanmasın eleştirdi.
Partisinin Meclis grubu toplantısında konuşan Deniz Baykal, ekonomide yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Yaşanan ekonomik dalgalanmanın sadece dış etkenlere bağlanmasının yanlış olduğuna değinen Baykal, krizi tetikleyen global, evrensel bazı gelişmelerin olduğunu ancak, ancak Türkiye'nin benzer ülkelerin hiç birinin etkilenmediği kadar etkilendiğini kaydetti.

Merkez Bankası yönetiminin, ekonomideki son dalgalanmalarla ilgili sınavını Mayıs, Haziran aylarında verdiğini, ancak başarılı olamadığını savunan Baykal, Merkez Bankası'nın, olayları doğru teşhis edemediğini ve yönlendiremediğini söyledi. Baykal, ''Merkez Bankası'nın, piyasaların peşinden sürüklenen bir kurum olduğu tablosu ortaya çıkmaya başladı. Bu, acı bir tablodur'' dedi.

Deniz Baykal, hükümetin yaşanan gelişmeleri iyi analiz edemediği için yabancılara uygulanan yüzde 15 stopajı sıfırladığını belirterek, uygulamayı eleştirdi. Baykal, şöyle konuştu: "Burada asıl acı olan, yabancılardan alınan vergi sıfırlanırken, Türk vatandaşlarından alınacak verginin yüzde 10 olarak sürdürülmesidir. Bu, Cumhuriyet tarihinde ilk kez ortaya çıkmıştır. Bir ülkede yabancıya, aynı ekonomik faaliyet karşısında bir imtiyaz sağladığının, çağdaş dünyada başka bir örneğini bulmak mümkün değildir. Yani Türk vatandaşı olmayı cezalandıran, yabancı vatandaşı olmayı ödüllendiren bir anlayışla Türkiye, 'bu krizden acaba çıkar mıyım' diye çırpınıyor. Bu, tam bir bilinçsizlik örneğidir, kendi kimliğine saygısızlıktır; Anayasaya, hukuka, vatandaşlık bilincimize aykırıdır. Böyle bir düzenleme yaparlarsa sonuna kadar uğraşacağız. Anayasa Mahkemesi'ne gideriz; meydanları dolaşarak bunun hesabını sorarız.''

Deniz Baykal, 2005 yılı sonunda IMF'in Türk ekonomisi hakkında izlenimleri bir raporunda yazıp ABD'deki merkezine gönderdiğini, iktidarın bu raporun kamuoyuna duyurulmamasını istemesi üzerine raporun yayınlanmadığını kaydetti. CHP Lideri, "Bizimkiler bunun duyurulmasını engellediler ve gereğini de yapmadılar. Bu yaşanan kriz, AK Parti Hükümeti için sürpriz olmamıştır. Bu kriz göz göre göre gelen bir kriz. Bu pek çok açıdan vahim bir tablo. Bu rapor hala kamuoyunun bilgisine sunulmuş değildir" ifadelerini kullandı.

IMF'in raporunu da kürsüden gösteren Baykal, raporun herkesten saklandığını kaydederek, "Rapor saklanmıştır ama gerçekler ortaya çıkmıştır. Türkiye çok ağır bir bedeli ödemekle karşı karşıya kalmıştır" açıklamasında bulundu.

"Bizim hükümetin neye yönelik çalıştığını ben anlamış değilim" diyen Baykal, son yapılan düzenlemeyle Türk insanının cezalandırıldığını ve böylece krizden çıkılmaya çalışıldığını, bunun da "kendi kimliğine saygısızlık" olduğunu öne sürdü. "Çok acı bir tablo" diyen Baykal, hükümetin son yaptığı ve yabancılarda stopaj oranlarını sıfırlayan değişikliğe sert tepki gösterdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious