Ekonomi gemisini onardık

  • Giriş : 07.07.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, ekonomide yapılacak olan yapısal reformların son derece önemli olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk ekonomisini gemiye benzeten Babacan, "Geminin su alan delikleri kapatılmıştır. Gövdesi güçlendirilmiştir, motorları elden geçirilmiştir. Geminin mürettebatı da tecrübelidir" dedi.
Devlet Bakanı Ali Babacan, Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink ile Dünya Bankası Program Amaçlı Kamu Sektörü Kalkınma Politikası Kredisi'ne ilişkin basın toplantısı düzenledi. Babacan burada yaptığı konuşmada, ülkenin yıllardır ekonomide yaşadığı dalgalanmaları yapısal reformaların yapılamamasına bağladı. Ekonominin geçmişte zaman zaman iyiye gittiğinin hatırlatan Babacan, "Yapısal reformların ekonomideki iyileşmelerle eş zamanlı olarak gerçekleştirilmemiş olması, en ufak bir dalgada, tküm bu iyileşmelerin. kazanımların bir gecede tamamen yok olmasını da beraberinde getirmiştir. Bunları da yine çok iyi hatırlıyoruz. Geçmişte Türkiye'ye acı bedeller ödeten bu kısırdöngünün kırılması hükümetimizin öncelikleri arasındadır" şeklinde konuştu.

Ekonomideki gelişmeleri; yalnızca grafiklerden, göstergelerden, rakamlardan ibaret olarak görmenin yanıltıcı olduğunu vurgulayan Babacan, "En ufak bir türbülansta, bir dalgalanmada, krizden bahsedenler, paniğe kapılanlar, bir kaç göstergeye takılıp kriz için tarih verenler her seferinde yanıldılar." dedi. Türkiye ekonomisini bir gemiye benzeten Babacan, gemide oluşan delikleri kapattıklarını, gemi mürettebatının da yeteri kadar tecrübeli olduğunu söyledi. Babacan, "Bir dalga gelip gemiyi sallayınca paniğe kapılan, denize atlar ve o dalgada boğulur. Ama kaptana, mürettebata, geminin sağlamlığına güvenen, er ya da geç limana varacağını bilir ve bunun huzuruyla yolculğunu yapar" diye konuştu. Babacan, hayata geçirilen reformaların da türkiye ekonomisini tarihinde hiç görülmediği oranda sağlam bir yapıya kavuşturduğunu, şoklara, dalgalanmalara karşı dirençli hale getirdiğini de vurguladı.

Türkiye'nin Dünya Bankası ile işbirliği çerçevesinde tutarı 5.2 milyar doları aşan 21 adet proje yürütüldüğünü anımsatan Babacan, bunlara ek olarak 2006 yılında müzakeresi tamamlanmış ve önümüzdeki günlerde anlaşmaların imzalanması öngörülen proje kredilerinin toplam tutarının 800 milyon dolar olduğunu söyledi. Babacan konuşmasını şöyle sürdürdü: "Gerek AB'ye yakınsama konusunda yürütülen projeler ile geliştirilen çalışmalar, gerekse ortaklaşa düzenlediğimiz seminerler bu konudaki ilerlemelerimize yöne vermekte ve bize önemli katkılar sağlamaktadır. Hükümetimizin, ilk günden itibaren cesaretle, karalılıkla ve toplumun ilgili kesimlerinin desteği ile uyguladığı yapısal reform programı aynı şekilde deval ettirilecektir. Bu süreçte bizi destekleyen, bize katkı sağlayan tüm ilgili taraflara, özellikle de Dünya Bankası'na, reform programımıza ve AB'ye giriş sürecimize verdiği destekten dolayı teşikkür ediyorum."

SOSYAL GÜVENLİK VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI

Sosyal güvenlik sistemine ilişkin olarak geçmişte alınan yanlış ve populist kararların sistemi tıkanma noktasına getirdiğine dikkat çeken Babacan, "Sosyal güvenlik kuruluşlarımızın açığını karşılamak üzere Hazine'den aktarılması gereken miktar 2005 yılında yaklaşık 18 milyar dolara ulaşmıştır. Maalesef Türkiye, nüfustan kaynaklanan önemli bir fırsat penceresini kaçırmakla karşı karşıya kalmıştır." dedi.

Babacan, Türkiye'nin sosyal güvenlik alanında attığı adımlar olmasaydı ve bu alanda reform gerçekleşmeseydi, eğitim, sağlık, altyapı ve teknoloji gibi hayati önem taşıyan sektörlere yapması gereken yatırımlardan feragat etmek zorunda kalınacağına da işaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious