Ekonomi için önce çevre uyarısı

Ekonomi için önce çevre uyarısı.13696
  • Giriş : 09.06.2009 / 09:03:00

“Çevreyi düşünmeden ekonomiyi düşünmek mümkün değildir."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Carlanetwork Çalışma Grubu ve Marmara Belediyeler Birliği tarafından yürütülen “Belediyelerde Avrupa Birliği Uzmanları Yetiştirilmesi” programında, Çevre konusu işlendi. Türkiye'nin dört bir yanından gelen yerel yönetimlerin temsilcilerinin yanı sıra MBB Başkanvekili Murat Aydın, İsveç Başkonsolosu Torkel Stiernlöf ve Carlanetwok Carlanetwork Proje Sorumlusu Sören Backman de katılımcılar arasındaydı.

Açılış konuşmasını yapan Marmara Belediyeler Birliği Başkanvekili ve Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “Belediyelerde Avrupa Birliği uzmanlarının yetiştirilmesi için düzenlenen eğitim programımızda çevre konusunun detaylıca işlenmesi, yarınlarımız için olumlu sonuçlar verecektir. Hükümet ve yerel yönetimler olarak çevre konusunda önemli çalışmalar yapıyoruz. Çevre ve Orman Bakanlığı'nın birleştirilmesi bunun en önemli kanıtlarından biridir. Çevre konusundaki çalışmalarımızı, İsveç, Danimarka ve Almanya başta olmak üzere tüm Avrupa Birliği ülkeleriyle birlikte yürütmek istiyoruz. Yurtdışından ve yurtiçinden seminerlerimize katılan değerli misafirlerimize, Marmara Belediyeler Birliği adına hoş geldiniz diyor; Carlanetwork Çalışma Grubu'na ve İsveç Başkonsolosluğu'na teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Carlanetwork Proje Sorumlusu Sören Backman yaptığı konuşmada, “İsveç Başkonsolosluğu tarafından kurulan Carlanetwork'ün amacı, Türkiye'nin Avrupa Birliği ülkesi olma yolundaki hazırlıklarına katkıda bulunmaktır. Bu bağlamda Carlanetwork tarafından, 'Belediyelerde AB Uzmanı Yetiştirilmesi' projesi düzenlenmektedir ve Türkiye'nin dört bir yanından seminerlerimizi takip etmek amacıyla toplanan bugünkü kalabalık, yaptığımız çalışmaların ne kadar yerinde olduğunu ve Türkiye'nin AB'ye girme konusunda ne kadar istekli olduğunu göstermektedir. Projeye tam destek veren Marmara Belediyeler Birliği'ne teşekkür ediyorum. İki yıldır kapasite geliştirme amacıyla düzenlenen 'Belediyelerde AB Uzmanı Yetiştirilmesi' projesinin sürdürüleceğini belirtmek istiyorum” derken, çevre konusunda yapılan çeşitli çalışmalar hakkında da bilgiler verdi.

Çevre ve ekonomi konusunun birlikte ele alınması gerektiğini belirten İsveç Başkonsolosu Torkel Stiernlöf ise, “Aralık ayında İsveç'te İklim Konferansı düzenlenecek ve Türkiye'den geniş katılım bekliyoruz. Avrupa'da sanayileşme artmaktadır. Enerji, etkin bir şekilde kullanılmadır ve tasarruf tedbirleri arttırılmalıdır. İklim ve ekonomi birbiriyle ilişkili durumdadır ve bu ilişki yarınlarımız için hayati boyuttadır. Çevreyi düşünmeden ekonomiyi düşünmek mümkün değildir. 'Ekonomik kriz ortamında, çevre konusunda harcama yapamayız' diyenler, büyük bir yanılgı içerisindeler. 2030 yılına kadar gereken yatırımlar yapılmalı, adımlar atılmalı. İklim ve çevre konularına, bugünlerde gereken önem verilmezse, yarınlarda 1. ve 2. Dünya Savaşları'nın vereceği zarardan daha büyük bir ekonomik zararla karşılaşacağız. Türkiye'nin de aralarında bulunduğu AB adayı ülkeler, çevre konusunda dikkatli olmalılar. Bu bakımdan Başkonsolosluğumuzun öncü olduğu 'Belediyelerde AB Uzmanı yetiştirilmesi' programında, çevre konusunu detaylıca işliyoruz” diye konuşurken, İsveç'in yenilenebilir enerji konusunda % 40'la dünya lideri olduğunu, geri dönüşüm ve katı atıkların ayrışımı konusunda belediyelere büyük görevler düştüğünü ve toplu taşıma araçları kullanımı ile bisiklet kullanımının arttırılması gerektiğini söyledi.

Etkinliğin devamında konuşma yapan Marmara Belediyeler Birliği Çevre Yönetim Merkezi Direktörü Aynur Acar, Türkiye'deki geri dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi verirken, konuşmacı olarak Stokholm'dan katılan Carl Astedt, İsveç'te başarıyla yürütülen 'İsveç'i Temiz Tutalım' kampanyasının detaylarını açıkladı.

Eğitim programının öğleden sonraki bölümünde Svend Moeller, Dorthe Lind Christensen ve Vivian Andersen, Danimarka Belediyelerinin çevre konusunda ürettikleri çözümleri anlatırken, Birgit Gericke ise kısıtlı bütçelerle çevre konusunda Avrupa'da neler yapıldığı konusunda bilgi verdi.

Etkinliği sonunda Marmara Belediyeler Birliği Başkanvekili Murat Aydın, İsveç Başkonsolosu Torkel Stiernlöf'e çini işlemeli tabak hediye etti. İsveç Başkonsolosu Torkel Stiernlöf ve Carlanetwork Proje Sorumlusu Sören Backman, çevre konusunda yaptığı çalışmalardan dolayı, Marmara Belediyeler Birliği'ne teşekkürlerini sundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*