Ekonomi iyiye gidiyor

  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

Türkiye’nin hak etmediği krizleri geride bıraktığını belirten Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Türkiye’nin artık dışta hatırı sayılır bir ülke olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bir dizi inceleme ve gezi için Denizli’ye gelen Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, AK Parti İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. Sevgi gösterileri ile karşılanan Coşkun, burada partililere seslendi. AK Parti iktidarının 4 yıllık icraatından bahseden Coşkun, krizler içinde boğulan bir ülkeyi düzlüğe çıkardıklarını söyledi. 3 Kasım 2002’de sağlanan siyasi istikrar sayesinde ülkenin içte ve dışta önemli mesafeler kaydettiğini belirten Coşkun, Türkiye’yi dünya ülkeleri arasında hatırı sayılır bir konuma getirdiklerini kaydetti.

Toplam borcun bir yıllık milli gelire oranının yüzde 92 olduğu zamanların artık geride kaldığını belirten Coşkun, "İhracatı 80 milyon doları aşmış, enflasyonu çifte rakamlardan tekli rakamlara inmiş bir Türkiye var artık. Türkiye adeta bir şantiyeye dönüştü. Yolar, köprüler yapılıyor. İşsizlik giderek azlıyor. Bizleri, yarınından umutlu bir Türkiye’si bekliyor," dedi.

4 senede kayıtlı olarak işe başlayanların 2 milyon 837 bin kişiyi bulduğunu kaydeden Coşkun, Türkiye’de her sene 700 bin genç insanın iş hayatına atıldığını söyledi. 1990 ile 2000 yılları arasında arasında 3,5 milyon kişinin işini kaybettiği

bilgisini veren Coşkun, AK Parti iktidarı ile gelinen noktayı işaret etti. Düne nazaran Türkiye’nin önünün aydınlık olduğunu söyleyen Coşkun, umutsuzlukların geride kaldığını vurguladı. Türkiye’nin dünya politikalarının geliştirilip görüşülmesinde sözü alınır bir ülke haline geldiğini vurgulayan Coşkun, masada müzakere eden bir konumda olduklarını vurguladı.

Coşkun, "Türkiye iflas masasından kalkarak dünyanın 20 büyük ekonomisi arasında 17’inci sırada yerini aldı. Avrupa’da da 7. sıradayız. Yazılanlar çizilenler ve çeşitli muhalif grupların ortaya attığı şeyler, sizi endişelendirmesin. Doğru yolda, doğruları yaparak ilerliyoruz, yolsuzlukları hırsızlıkları önledik. Önümüzde iyi günler var," diye konuştu.

2007 yılı içerisinde cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimlerin kendilerini beklediğini aktaran Coşkun, birlik beraberlik içinde hareket ederek bu seçimlerin üstesinden gelinebileceğini vurguladı.

Partililere sürekli birlik ve beraberlik mesajları veren Bakan Coşkun, AK Parti’yi yeniden iktidara taşımak için partililere görev düştüğünü kaydetti. Coşkun, "Üçüncü bir partinin meclise girmesi halinde oylarımız artsa da milletvekili sayımız azalacaktır. Yasaları reformları yapmak konusunda gücümüz zayıflayabilir," dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious