Ekonomi ve siyaset dünyası bir arada

  • Giriş : 22.12.2006 / 00:00:00

TÜSİAD'ın kokteyli ekonomi ve siyaset dünyasından çok sayıda kişiyi bir araya getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TÜSİAD'ın Sheraton Otel'de düzenlediği kokteyle çok sayıda bakan ve üst düzey yönetici katıldı. Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu kokteylde gazetecilerin sorularını cevapladı. Kokteyle gazetecilerin, Sosyal Güvenlik Yasası'nın Anayasa Mahkemesi tarafından bazı maddelerinin iptal edilmesine yönelik soruları üzerine şunları söyledi: ''Anayasa Mahkemesi her zaman eşitliği göz önüne almıştır. Gerekçeli kararı bekleyin."

Kokteyle katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Sosyal Güvenlik Yasası'yla ilgili olarak, Anayasa Mahkemesi'nin konuyla ilgili gerekçeli kararını görmeleri gerektiğini söyledi. Başeskioğlu, "Bu konudaki kararımızı oluşturma arifesindeyiz." dedi. Başesgioğlu, Sosyal Güvenlik Yasası'yla ilgili soru üzerine, "Bunun ardından ilgili taraflarla bir değerlendirme yapma imkanına sahip olacağız. Ama ilk bizim baştan beri ısrarla üzerinde durduğumuz norm ve standart birliği konusundaki görüşümüzle örtüşmeyen bir karar olduğunu algıladık. Ama, tam bir değerlendirme yapabilmek için elbette gerekçeli kararı görmemiz gerekiyor'' şeklinde ifade etti.

Sivil toplum örgütleriyle de konuyu istişare ederek görüşlerini aldıklarını kaydeden Başesgioğlu, şöyle devam etti: ''Hükümet olarak bu reformun önümüzdeki dönemdeki stratejisiyle ilgili bir kararı yakında açıklayacağız. Bu konudaki kararımızı oluşturma arifesindeyiz. Hükümet olarak bu Sosyal Güvenlik Reformu konusunda kararlıyız. Dört yıl önceki kararlılığımız neyse, bugün de aynı şekilde devam ediyor. Ama, Anayasa Mahkememizin bu kararıyla yeni bir değerlendirme ihtiyacıyla karşı karşıyayız. Herkes bunu görüyor.''

Kokteylde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Türkiye'de seçimlerin erkene alınmasını isteyen siyasi parıtilerin olduğunu belirterek, seçimlerin Anayasa'ya uygun olarak 2007 yılının Kasım ayında yapılacağını söyledi. Şahin, "Daha erken seçim olacak diyen arkadaşlar kendilerine güveniyorlarsa, bu önerilerini parlamentodan geçirecekleri kanaatindelerse hareket cedebilirler" dedi. Türkiye'de erken seçim yapmayı gerektirecek bir durumun olmadığını kaydeden Şahin, erken seçimin koolisyon hükümetleri döneminde, aralarında anlaşarak yapılabileceğini, bunun örneklerinin tarihte görüldüğünü ancak şuan tek başına bir iktidarın olduğunu ve erken seçim yapılmasını gerektirecek bir durumun olmadığını ifade etti.

"Artık Türkiye'de demokrasinin saat gibi çalışır duruma gelmeli" diyen Şahin, "Bunu sağlama konusunda da herkese görevler düşüyor, başta parlamentoya ve orada temsil edilen siyasi partilere düşüyor. Biz iktidar partisi olarak bu görevin bilincindeyiz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious