Ekonomi yönetiminde seçim alarmı

Ekonomi yönetiminde seçim alarmı.10542
  • Giriş : 26.12.2006 / 00:00:00

Hükümet, kamuoyunun tepkisine yol açan yasal düzenlemeleri seçim sonrasına ertelerken, ekonomi yönetimi de “yeni vergiler ve zamlar” konusunda temkinli olma kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Maliye Bakanlığı, ihtiyaç duyulması halinde yeni yılda lüks tüketim vergilerine yüklenecek.

Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik tartışmalar sürerken, Hükümet 2007 yılı seçimleri için kolları sıvadı. Hükümet, seçim öncesinde kamuoyunun tepkisine yol açacak zamlar ve yeni vergiler konusunda “temkinli olma” kararı aldı. Seçimlerde “oy” getirmesini beklediği emeklilere zam, zorunlu tasarrufların ödenmesi, sigorta primlerinde indirim, yatırımlar için daha fazla kaynak kullandırılmasına yönelik çalışmalara da hız verdi. Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği Sosyal Güvenlik Yasası 6 ay ertelenirken, Köşk’ün iade ettiği edilen Vakıflar Yasası, Kamu Deneticiliği Kurumu Kanunu, 2-B statüsündeki arazilere ilişkin düzenlemeleri de seçim sonrasına erteledi.

IMF’den sık sık “harcamaları kısın, seçim yatırımı yapmayın” uyarısı alan ekonomi yönetimi “seçim alarmına” geçti. Ekonomi yönetimi önceki gün yaptığı zirvede, 2006 yılına ilişkin genel değerlendirmede bulundu ve piyasalarda olası bir dalgalanmaya karşı tedbirlerin alınması konusunda görüş birliğine vardı. Zirvede, seçim yılı 2007’de beklentileri ve olası riskleri masaya yatırıldı. Genel seçimler öncesinde uygulanacak ekonomik politikaların enflasyonu yükseltmesi endişesi dile getirilirken, “mali disiplin”e zarar verecek vaatlerden kaçınılması istendi.

VERGİLERE DİKKAT

Maliye Bakanlığı, seçimler öncesinde merkezi yönetim bütçesiyle ilgili yeni vergilerin getirilmesi veya vergilerde artışa gidilmemesi konusunda karar aldı. İhtiyaç duyulması halinde başta sigara olmak üzere lüks tüketim vergilerinde artışa gidilecek. Hükümet, vatandaşı bire bir ilgilendiren doğalgaz ve elektrik zammı konusunu Bayram öncesinde beklemeye aldı. BOTAŞ Aralık ayında doğalgaza zam yapılması çalışmalarını tamamladı, bu konudaki talebini de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bildirdi. Yaklaşık yüzde 5-6 oranında zam öngörülürken, Bakanlık bu konuda henüz açıklama yapmadı. BOTAŞ, Kasım ayında da konutlara yüzde 5-8, sanayide de yüzde 5.4 oranında zam yapmıştı.

HÜKÜMET VATANDAŞIN GÖNLÜNÜ ALACAK

Hükümet, “Konut Edindirme Yardımı” alacaklarının yılbaşından önce ödenmesi için çalışmalara hız verdi. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, hesapların “nemalandırılmış şekilde nakit ödenmesi” sözü verdi. seçim öncesinde, kamuya 60 bin yeni personel alınacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, 2007 yılı için emeklilere de yüzde 5 zam yapılacağını açıkladı. Başta iş dünyası olmak üzere işveren sendikalarının gündemden düşürmediği “sigorta primlerinde indirim” konusundaki düzenlemeler Meclis’e getirilecek. Hükümet, 9. Kalkınma Planı’nda “Vergi tabanının genişlemesi ve kayıt dışı ekonomiyle mücadele sonucunda oluşacak ilave kaynakları, işlem vergileri başta olmak üzere vergi oranlarının sosyal güvenlik primlerinde kullanma” sözü verdi. Kayıt dışılık azaldıkça sigorta prim oranlarının indirilmesi yönünde düzenleme yapılacak.

TARTIŞMALI YASALAR ERTELENDİ

Kamuoyunda tartışmalara yol açan, Cumhurbaşkanlığı Ahmet Necdet Sezer’in veto, Anayasa Mahkemesi’nin de iptal ettiği yasalar seçim sonrasına ertelendi. Sosyal Güvenlik Yasa tasarısı 6 ay ertelenerek, 1 Temmuz 2007’de yürürlüğe girecek Yasa’da yeni düzenlemeler yapılacak. Toprak Kanunu da, Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasına ertelendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious