Ekonomide krize prim yok! ZAMAN

  • Giriş : 07.06.2006 / 00:00:00

Petrol fiyatlarının hızla yükselmesi ve ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımı birçok ülke gibi Türkiye'yi de etkiledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Japonya ve Almanya gibi gelişmiş ülkelerin yanı sıra Meksika, Rusya, Polonya, Arjantin ve Brezilya'da da benzer dalgalanmalar görüldü. Ancak Türkiye dışında hiçbir ülkede ‘kriz' söylentileri dolaşmadı. Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili tartışmalara Danıştay'a yönelik hain saldırı da eklenince siyasi ve ekonomik tansiyon yükseldi. Sadece son bir ayda Yeni Türk Lirası, dolar ve Euro karşısında yüzde 25'e yakın değer kaybetti. İstikrar ortamını bozmaya yönelik hareketlere en büyük tepki iş dünyasından geliyor. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, herkesin kullandığı kelimelere dikkat etmesini istiyor. Ekonominin gündemin ‘birinci maddesi' olması gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin 2001 yılına göre çok daha güçlü olduğunu kaydediyor.

Zaman'ın sorularını cevaplayan Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton da son 40 yıldaki en istikrarlı dönemin 3 Kasım 2002 seçimlerinden sonra yaşandığına dikkat çekiyor. Danıştay saldırısı gibi gelişmeleri, ‘siyasi gerilimi tırmandıracak yapay gündemler' olarak nitelendiren Alaton, istikrarın bozulmaması için herkese görev düştüğünü belirtiyor. Bir süredir oluşturulmaya çalışılan ‘sinirlilik havası'nın, politik istikrarı hedef aldığını anlatan Alaton, “Daha önce fabrikasyon usulü haberlerin gerçekmiş gibi medyaya yansıdığını gördük. Medya bu dönemde hissederek ya da fark ederek dezenformasyona alet olmamalı. Medya ciddiyetini ispat etmeli.” diyor. Konferanslar için bir süredir yabancı ülkeleri dolaşan Alarko Holding'in patronu, dünyanın, Türkiye'ye Türklerden daha olumlu baktığını dile getiriyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan da partisinin dünkü grup toplantısında ekonomiye ağırlık verdi. Ekonomik dalgalanmaların Türkiye'ye özgü olmadığına işaret eden Erdoğan, para politikası ve malî programdan sapma olmayacağını yineledi. Huzur ve güven ortamının kolay sağlanmadığını ifade eden Başbakan, “Zorla kazandıklarımızın kolayca heba edilmesine asla izin vermeyeceğiz. Kimse tahrip etmenin kolaylığına aldanmasın. Bunun faturası hükümete değil, millete, Türkiye'ye çıkar.” şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious