Ekonomi'de 'Yılın Starları' belli oldu

Ekonomi'de 'Yılın Starları' belli oldu.20369
  • Giriş : 06.06.2009 / 00:40:00

Yılın bankası, belediye başkanı, markası, iş adamları, sivil toplum örgütü... ödülleri sahiplerini buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ''2011 hedefimiz, 22 bin 500 kilometre bölünmüş yola erişmektir'' dedi.

Ekovitrin Dergisi'nin ''Yılın Starları Ödül Töreni''nde konuşan Binali Yıldırım, karayollarında 85 yılda yapılan bölünmüş yol miktarının 6 bin 100 kilometre olduğunu, 5 yıl içerisinde buna 10 bin 500 kilometre yol eklediklerini belirtti.

Yıldırım, 2011 yılına ilişkin bölünmüş yol yapım hedeflerine değinerek, ''2011 hedefimiz, 22 bin 500 kilometre bölünmüş yola erişmektir. Böylelikle toplam yol ağımız içindeki yolların üçte birinden fazlası bölünmüş yol olacaktır'' diye konuştu.

Marmaray Projesiyle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Yıldırım, projenin, Pekin ile Londra'yı birbirine bağlayan kesintisiz bir köprü kuracağını dile getirdi.

Yıldırım, tarihi kalıntıların Marmaray projesini geciktirdiğini, ancak böyle bir değer için buna da razı olduklarını belirterek, Marmaray'a bir de ''kardeş'' yapmaya karar verdiklerini, Marmaray'ın güneyinde arabaların geçeceği bir tüp geçit inşa edeceklerini, bunun da ''yap işlet devret'' modeliyle gerçekleştirileceğini ve bu modelin, yap işlet devret modeliyle bütçeden para kullanmadan yapılan 1 milyar 100 milyon dolarlık en büyük proje olduğunu bildirdi.

Yılın Starları ödül töreninde ''Yılın Bakanı'' ödülüne layık görülen Binali Yıldırım, ödülünü Ekovitrin Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kamuran Abacıoğlu'ndan aldı.

Törende, ''İsrail'de yılın iş adamı'' ödülünü alan Ahmet Reis Yılmaz'ın, ''Mayın temizleme ihalelerini İsraillilere, yabancılara vermeyin, bir şekilde kılık değiştirerek topraklarımızı elimizden alırlar'' sözleri üzerine tekrar konuşan Bakan Yıldırım, şunları söyledi:

''Hiç kimse bu ülkenin bir çakılına dahi göz dikemez, alamaz. Bu ülkenin 71 milyon sahibi vardır. Ama küresel düşüneceğiz. Dünyanın her tarafında var olacağız. 'Başkalarıyla da iş yapalım, iş versinler ama ülkemize gelmesinler' düşüncesine asla ve asla itibar etmeyeceğiz. Hükümetimiz ne yaptığını biliyor. Meclisimiz ne yaptığını biliyor. Tabii ki gereken her türlü tedbiri de alacaktır. Uyarıları da gayet tabii dikkate alacaktır. Türkiye demokratik, şeffaf kanunları olan bir ülke, her şey kurallar dahilinde en iyi şekilde yapılacaktır. Ondan hiçbir endişeniz olmasın.''

''BU OLAY DİNLENME DEĞİL, SİNYAL İZLEME OLAYIDIR''

Tören çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, bazı basın yayın organlarında yer alan, ''27 Ocak 2009'da Ankara'nın merkezindeki 25 baz istasyonu üzerinden yapılan tüm telefon görüşmelerinin dinlenildiğine'' yönelik haberlere ilişkin soru üzerine, şöyle konuştu:

''Bu dinleme konusu çok uzun zamandan beri toplumumuzu meşgul ediyor. Şüphesiz hiç kimsenin keyfi olarak dinlenmesi, yasal olmayan yollardan dinlenmesi, insanların en temel hakkı ve özgürlüğü olan haberleşmenin adeta eziyete dönüşmesine asla ve asla müsaade edemeyiz. Bu konuda yasalar açık. Dinlenmenin nasıl yapılacağı veya sinyal takibinin nasıl yapılacağı çok açık şekilde yasalarda yazılmıştır. Buna rağmen aksine hareket edenler varsa, Türkiye bir hukuk devleti, gereği de yapılır. İki yıl önce çıkarılan kanunla yasa dışı dinlemeleri delil olmaktan çıkardık. Bu tip dinlemelere hangi yolla yapılırsa yapılsın hapis cezası getiren hükümler koyduk. Bütün buna rağmen, hala bu işler devam ediyorsa, bu anlamda yeni bir düzenleme, daha caydırıcı önlemler alma ihtiyacı vardır. Kızılay'daki olay, yargının verdiği bir karardır. Ben yargı kararına burada yorum yapamam. Ama bir ayrıntıyı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu olay dinlenme değil, sinyal izleme olayıdır. Burada herhangi bir suç veya suçluyu takip, suçluyu önlemeye yönelik, sinyalleri, hangi telefonların hangi telefonlarla görüştüğü, bir organize faaliyet var mı, yok mu, bunların çıkarıldığı bir olaydır.''

ÖDÜLLER

Törende, Ekovitrin Dergisi okuyucusu 10 bin 802 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen anketle şu isimler ödül aldı:

Yılın bakanı; Binali Yıldırım,

yılın iş adamı; Ali Ağaoğlu,

yılın iş kadını; Canan Edipoğlu,

yılın sanayicisi; Nevzat Demir,

yılın belediye başkanı; İstanbul B.Şehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş,

yılın girişimcisi; Abdullah Yeşil,

yılın bürokratı; Orhan Birdal,

yılın yöneticisi; İbrahim Şahin,

yılın markası; Dimes,

yılın bankası; Vakıfbank,

yılın katılım bankası; Bank Asya,

yılın ilçe belediye başkanı; Ali İnci,

yılın meslek örgütü; Kayseri Sanayi Odası,

yılın sivil toplum örgütü; Kızılay,

yılın sanatçısı; Hadise,

yılın turizm sektörü ödülü; WOW Otel İstanbul,

yılın sağlık sektörü ödülü; Memorial Hastanesi,

yılın eğitim sektörü ödülü; İstanbul Aydın Üniversitesi,

yurt dışında yılın başarılı iş adamları; Almanya'da Mehmet Aygün, Fransa'da Murat Tüysüz, İngiltere'de Cafer Mahiroğlu, Avusturya'da Ayhan Bakan, Bulgaristan'da Ali Kahraman, Türkmenistan'da Erol Tabanca, Azerbaycan'da Erdal Aksoy, Ukrayna'da İmam Altınbaş, Mısır'da Tunç Özkan, İsrail'de Ahmet Reis Yılmaz, Birleşik Arap Emirlikleri'nde Emre Aykar, Arnavutluk'ta Seyhan Pengaplıgil, Romanya'da Ömer Süsli.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*