'Ekonomik bir dönüşüm süreci yaşıyoruz'

'Ekonomik bir dönüşüm süreci yaşıyoruz'.7997
  • Giriş : 26.03.2008 / 09:33:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, genel olarak bakıldığında ekonomik bir değişim ve dönüşüm süreci yaşandığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Referans Gazetesi'nce Swissotel'de düzenlenen ''2007 Hızlı Balık Ödülleri'', Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ekren, Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in katıldığı törenle sahiplerini buldu.

Burada konuşan Ekren, genel olarak bakıldığında ekonomik bir değişim ve dönüşüm süreci yaşandığını belirterek, ekonomik kalkınmanın doğal sonucu olan toplumsal gelişmenin başarılabilmesi için birey genelinde sahip olunan olanak ve kaynakların öncelikle farkında olmak gerektiğini bildirdi.

Ekren, daha sonra bu kaynak ve olanakların verimli ve uygun bir biçimde kullanılabilmesi durumunda hem kalkınmanın hem de toplumsal gelişmenin daha kaliteli olmasının sağlanacağını kaydetti.

Değişim ve dönüşümde en belirleyici unsurun rekabet olduğuna işaret eden Ekren, stratejik düşünmenin ve oyun teorilerini piyasa koşullarına göre oynamanın önemini vurgulayarak, ödüllerden anlaşıldığı üzere şirketlerin hem stratejik düşündüklerini, hem de yalnızca ulusal değil, küresel bazda da iyi bir oyun teorisyeni olduklarını görmekten memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Ekren, şirketlerin ürettikleri katma değerlerin paylaşılmasının önemli olduğunu belirterek, ''Bu süreçte öncelikle yöneticilerin, orada çalışanların, müşterilerin ve halkın da bu katma değer içinde hakettiği payı alması son derece önemli'' diye konuştu.

-''YENİLENEBİLİR ENERJİ KONUSUNDA HIZLI BALIKLAR ÇIKACAK''-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler de hızlı karar verme ve farklılık yaratmanın önemine değinerek, yanlış anlayışlardan kurtulmak için zamana ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Yeni dönemde enerji dünyasında ''hızlı balık''ların büyük yer tutacağını ve rekabet içinde olacaklarını ifade eden Güler, ''Yenilenebilir enerji konusunda çok fazla hızlı balıkların çıkacağını görüyoruz'' dedi.

Devlet Bakanı Başesgioğlu ise toplumların artık refah toplumu olma yanında risk toplumu olduklarını da kabul eder duruma geldiklerini belirterek, bu nedenle meydana gelebilecek olası risklere karşı hazırlıklı olmak gerektiğini bildirdi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker de insanoğlunun hangi işle uğraşırsa uğraşsın mutlaka beslenmeye, yani tarıma ihtiyaç duyduğunu ifade ederek, ''21. yüzyılda tarım, giderek stratejik değeri artan bir sektör oldu. Tarım alanında da hayvancılık alanında da uluslararası ölçekte çok hızlı balıklara ihtiyacımız var'' diye konuştu.

-2007 HIZLI BALIK ÖDÜLLERİ-

Değerlendirme sonucunda, Türkiye'nin en hızlı firması seçilerek büyük ödüle layık görülen firma, İnci Akü oldu.

Sektör ödüllerinde ise enerjide Bereket Enerji, gıdada Arbel Bakliyat Hububat, imalat sanayinde Güzeliş Porselen, mağazacılık/satış zincirlerinde Mudo, makine ve cihaz üretiminde Ertuğrullar Tarım Makineleri, tarım ve hayvancılıkta Alara Tarım, teknolojide Navtürk Bilgi Sistemleri, tekstil ve konfeksiyonda Yavuz Tekstil, turizm-otelcilik-konaklamada N 3K Restaurant ve Turizm, yük ve yolcu taşımacılığında İstanbul Deniz Otobüsleri, taşıt araçları ve yan sanayide İnci Akü ödüle layık görüldü.

Öte yandan jüri, yaptığı değerlendirme sonucunda, inşaat ve yan sanayi ile sağlık hizmetleri kategorisinde ödül verilecek bir firma bulamadı.

TEB KOBİ TV Ödülü ise Yürek Metal Makine İmalat Sanayii'ni verildi.

Törende ayrıca ABD merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Endeavor'un Etkin Girişimcilik Türkiye Adayları da açıklandı. Buna göre Endeavor'un Türkiye adayları Bizitek, Dentaline, Monopoli Sigorta, Speedcity oldu.

Ödül törenine, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Aydın Doğan, Vuslat Doğan Sabancı, Tuncay Özilhan ve Hamdi Akın'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious