Ekonomik gücü olmayan seyreder!

  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

Bakan Şener, bu olaylara dünyanın sessiz kalmasının nedeninin siyasi ve ekonomik güçten kaynaklandığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Trabzon Zorlu Grant Otel’de yapılan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği(MÜSİAD) Genel İdare Kurulu Toplantısı’nın gala yemeğinde konuşan Bakan Abdüllütif Şener, küreselleşen dünyada Türkiye’nin yerini iyi belirlemesi gerektiğini kaydetti.

Ortadoğu’da yaşanan insanlık dışı olaylara karşı durabilmek için siyasi ve ekonomik gücün şart olduğunu kaydeden Şener, şöyle konuştu: "Lübnan’da Filistin’de Irak’ta işgalciler her türlü kötü görüntüyü sergiliyorlar, insanlık dışı masumlara yönelik katliam görüntülerini sergiliyorlar ama bundan dolayı da hiç geri adım atmıyorlar. Türkiye 360 milyar dolarlık değil de 3-5 trilyon dolarlık ülke olsaydı Ortadoğu’daki bir olayda herkes ne diyecek diye sorardı."

Dünyada, ülkelerin komşu ilişkilerinde ticaret yapılamaz bir hale gelindiğini ancak dünya ile kavga ederek bir yere varılamayacağını bunu yapanların da ömrünün kısa olacağını kaydeden Şener, "Ülkelerin komşularıyla birlikte ticaret geliştirme diye bir mantık yok. Komşularıyla ticaret yapamaz bir görüntü sergiliyorlar. Ama dünya ile kavga ederek kimsenin bir yere gitmesi mümkün değildir. Artık ülke olarak küreselleşmenin neresindeyim, iş birliği yaptığım ülkelerin sayısını artırıyor muyum bunu sormam lazım. Düşmanlarının sayılarını arttıranların yarınları yoktur." diye konuştu.

MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Bolat ise Türkiye’de sağlanan siyasi istikrarın sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

Bolat konuşmasında, "Türkiye’de ekonomik gelişmelerin yaşandığı dönemler istikrarın sağlandığı dönemler olmuştur. Türkiye’de bir takım gündemler oluşturularak sağlanan istikrar bozulmak istenmektedir. Ülkesini halkını seven kişiler kriz üretim merkezi gibi çalışmamalıdır." ifadelerini kullandı.

Yemeğin sonunda programa katılan Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy’a gecenin anısına MÜSİAD tarafından plaket verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious