Ekonomik kriz, insanlık krizi olacak!

Ekonomik kriz, insanlık krizi olacak!.10458
  • Giriş : 13.02.2009 / 22:02:00

Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, krizin bir insanlık krizine dönüşülebileceği uyarısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, küresel ekonomik krizin, gerekli önlemlerin alınmaması durumunda bir insanlık krizine dönüşülebileceği uyarısında bulundu.

Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, Roma'daki G-7 toplantısının resmen başlamasından önce yaptığı değerlendirmede, küresel ekonomik krizin, gerekli önlemlerin alınmaması durumunda bir insanlık krizine dönüşülebileceği uyarısında bulundu.

Zoellick, "Mali kriz, ekonomik krize dönüşerek işsizliğin artmasına yol açtı. Müdahale edilmezse, bu bir insanlık krizine de dönüşebilir" dedi.

Ekonomik krizle birlikte dünya genelinde yoksulların sayısında bir anda 46 milyonluk artış olduğunu belirten Zoellick, G-7 ülkelerindeki hükümetlere, uygulamaya koydukları vergi indirimi paketlerinin yüzde 0,7'sini yoksullukla mücadele fonuna aktarmaları çağrısında da bulundu.

Roma'da dünyanın en gelişmiş ekonomisine sahip yedi ülkenin (G-7) ekonomi ve maliye bakanlarıyla merkez bankası başkanlarını bir araya getiren toplantının resmi açılışından önce çok sayıda ikili temaslar da yapıldı.

Elde edilen bilgilere göre, yarın öğle saatlerinde sona erecek toplantının nihai bildirisinde serbest ticaret ilkesine vurgu yapılması bekleniyor.

Kimi ülkelerin küresel durgunluğu göğüsleyebilmek için kendi sanayilerini rekabetten koruyabilmeyi amaçlayan önlemler almalarının dünya ekonomisinde yol açtığı yeni sıkıntıların da toplantının en önemli tartışma konuları arasında olacağı belirtiliyor.

-NAKAGAWA: "KORUMACILIĞA SON VERİLMELİ"

Japonya Maliye Bakanı Shoichi Nakagawa, G-7 toplantısı için tahsis edilen Excelsior otelinde, ABD'li dengi Timothy Geithner ile ikili görüşmeye başlamadan önce, yaptığı açıklamada, kimi ülkelerin korumacı önlemlere başvurmasını eleştirdi.

Nakagawa, "Korumacılık yanlış bir yöntem. Bu yola başvuran ülkeler açısından da uzun vadede yanlış bir politikadır. Dolayısıyla korumacılığa mutlaka son verilmeli" diye konuştu.

Japon Maliye Bakanı Nakagawa, "Umarım bu toplantı, ekonomik koşullarda ve mali sistemde iyileşme sağlamayı sağlar" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*