Ekonomik kriz, vatandaşa altın bozdurdu

Ekonomik kriz, vatandaşa altın bozdurdu.11537
  • Giriş : 09.01.2009 / 12:24:00

İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Mevlüt Özer, ekonomik krizde mücevherin, altının yatırıma dönüşmesinin azınlıkta olduğunu belirterek vatandaşın altın bozduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Mevlüt Özer, ekonomik krizde mücevherin, altının yatırıma dönüşmesinin azınlıkta olduğunu belirterek, kendilerine ekonomik katkı sağlasın diye, hanımlarının kolunda birikimleri olan insanların, darboğazdan dolayı altınlarını sattıklarını bildirdi.

Ekonomik krizin sektöre olan etkilerini AA muhabirine değerlendiren Özer, İzmir'de sektörde faaliyet gösteren bin 400 civarında firma sayısının her geçen gün azaldığını, bugün bu sayısının bin 170'e gerilediğini kaydetti.

Özer, sektörde son 5 yıldır bir gerileme yaşandığını vurgulayarak, ''Kapanan firmalar yoğunlukta. İmalat atölyeleri eskiden çoktu, şimdi azaldı. İlk olarak imalat kısmı çok büyük bir kayba uğradı. Şu an İzmir'de 70-80 civarında imalatçı kaldı. Halbuki bu sayı 250'nin üzerindeydi'' diye konuştu.

2007 yılından beri, 2008'in çok zorlu geçeceği, bu zorluğun 2009'un ortalarında aşılacağı görüşünü dile getirdiğini hatırlatan Özer, şöyle devam etti:

''Ama o zaman ABD kaynaklı kriz ortada yoktu. Böyle bir durum ortaya çıkınca, sektörde 2010'larda bir kıpırdanma olacağını ümit ediyorum. Avrupa'da ve dünyada olumlu gelişmeler kaydedildikçe sektör hareketlenecektir. Bugün Dubai bile durmuş vaziyette. ABD'de, Avrupa'da sektör durdu. Bütün üretici arkadaşlarımız, ihracatçı arkadaşlarımız hepsi durdu. İthalatı zaten hiç bir zaman düşünmedik. İthalat bize, tasarımcılarımıza belli bir yönde ışık tutuyordu. Bugün Türkiye, kuyum sektöründe, dünyada ikinci olmasa da üçüncü sırada yer alıyor. Yani iyi bir durumdayız. Ama işsizliğin getirdiği bir dar boğaz var. Bunu aşacağımızı düşünüyorum. Sadece kuyum sektöründe değil, tüm sektörlerde durgunluk olduğu için bu sıkıntıyı bir feryat olarak düşünmüyoruz.''

-''YAĞMUR BİR YERDE DEĞİL, BÜTÜN DÜNYADA KRİZ VAR''-

Mevlüt Özer, Türkiye'nin 5 milyar dolarlık dünya kuyum pazarından 1,5-2 milyar dolarlık pay elde ettiğini belirterek, İzmir'in Türkiye pazarındaki payının çok düşük olduğuna dikkati çekti.

Doğrudan İzmir üzerinden yapılmayan ihracatın cüzi bir yerde kaldığına da değinen Özer, ''İzmir'in Türkiye'nin ihracatındaki payı ancak 3, 5, 10 milyon dolar civarlarındadır'' dedi. Özer, ilgili yasada yapılan değişiklik nedeniyle bu konuda ellerinde sağlık bir veri bulunmadığını söyledi.

Ekonomik krizde mücevherin, altının yatırıma dönüşmesinin azınlıkta kaldığını ifade eden Özer, şu görüşleri aktardı:

''Bizim için tüketicinin davranışı önemli. Onlar bugüne kadar böyle durumlarda hep geriye satış yaptılar. Kendilerine ekonomik katkı sağlasın diye, hanımlarının kolunda birikimleri olan insanlar, dar boğazdan dolayı altınlarını satıyorlar. Spekülatörlerin aldığı 10 ton altın, 1 kilo, 10 kilo altın. Onlar zaten sektöre hizmet edemez. Kendi üyelerimizin vitrininden bir çift küpe, bir bilezik, kolye satması önemli. Onun haricinde yapacak pek bir şeyimiz yok. Yağmur bir yere yağsa her tarafın ıslanır. Yağmur bir yerde değil, bütün dünyada bir kriz var. Kuyumculuk sektörü de bundan nasibini alıyor. Sorunu aşmak için de fuarlar düzenliyoruz. Daha yeni ürünlerle, yeni modellerle insanlara bir şeyler vermeye çalışıyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*