Ekonomik krize 25 milyar $'lık kaynak

Ekonomik krize 25 milyar $'lık kaynak.16752
  • Giriş : 26.11.2008 / 21:03:00

Balıkesir Ticaret Odası (BTO) Başkanı Mahmut Yavuz, 2B arazilerinin satışından 25 milyar dolarlık gelir beklendiğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yavuz, "Orman vasfını yitirmiş arazilerin şu anki kullanıcılarına satışı, kriz ortamındaki ekonomide kaynak sağlayıcı bir gelişme olabilir" dedi.
BTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Yavuz, 6831 sayılı Orman Kanunu'nun 2. maddesinin B bendi için kullanılan bir kısaltma olan "2 B" teriminin, "Orman vasfını yitirmiş araziler" için kullanıldığını hatırlattı.

Orman vasfını yitirmiş, kadastro marifeti ile orman alanları dışına çıkarılmış, bir daha geri kazanılamayan ve ıslah edilemeyen araziler olarak tanımlanan 2B arazilerde, 473 bin hektarlık alanı kaplayan araziler üzerinde su, doğalgaz, elektrik gibi alt yapısı kamu tarafından sağlanmış bulunan 400
bin civarında yapı yer aldığı belirtiliyor. Toplam 473 bin 419 hektarlık 2B kapsamındaki arazilerinin il sıralamasında Antalya 45 bin 548 hektar ile birinci, Mersin 39 bin 287 hektar ile ikinci sırada yer alırken, Balıkesir ise 34 bin 887 hektarlık alan ile üçüncü sırada yer alıyor.

KRİZE "2B" KAYNAĞI

BTO Başkanı Mahmut Yavuz, Balıkesir'in 2B kapsamındaki arazilerinin, ülke genelindeki toplam alanının yaklaşık yüzde 2.44'üne tekabül ettiğini, orman vasfını yitirmiş olan arazilerin şu andaki kullanıcılarına satışının kriz ortamındaki ekonomide kaynak sağlayacak bir gelişme olabileceğine işaret etti.

Mahmut Yavuz, "Ancak, bu konuda iki önemli unsura azami dikkat edilmesi gerekmektedir. Birincisi, öncelikle yok olan yada işlevini yitiren orman alanlarının başka amaçlar için kullanılmasının önüne
geçilmeli ve henüz orman vasfını kaybetmemiş başka alanların da zamanla işgal edilmesine ve yok olmasına olanak sağlayacak bir ortamın oluşması önlenmelidir.

İkincisi ise, bu arazilerin satılacağı hak sahiplerine araziler bugünkü rayiçleri üzerinden satılmalıdır. Bu yerler kamuya ait ve ulusun ortak malı olan alanlar olarak değerlendirildiğinde satışının azami dikkatle yapılmasının gerekliliği ortaya çıkmaktadır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*