Ekonomik pakette son söz Başbakan'ın!

Ekonomik pakette son söz Başbakan'ın!.9956
  • Giriş : 21.11.2008 / 14:54:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomik paketi ilgili bakanlarla birlikte son şeklini verdikten sonra açıklayacağını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tüzmen, Türkiye İş Kadınları Derneğince (TİKAD) düzenlenen "Küresel Değişimde Uluslararası İş Kadınlarının Ekonomik, Siyasal, Kültürel ve Sosyal İşbirliği" konulu sempozyumdan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yeni bir ekonomik paket hazırlandığını açıkladı. Paketin ayrıntıları nelerdir" sorusu üzerine Tüzmen, global ekonomik kriz sonrasında açıklanan paketlerin etkilerinin az olduğunu gördükleri için çalışmalarını daha temkinli ve soğukkanlı sürdürdüklerini söyledi.

İlgili bakanların ve bürokratların koordinasyon içinde çalıştıklarını ifade eden Tüzmen, ekonomik krizin etkilerini en aza indirmek amacıyla yaptıkları yasal çalışmaları anlattı.

Türkiye'nin güvenli bir liman olduğunu gösteren önemli çalışmalar yaptıklarını belirten Tüzmen, ihracatı krizden daha az etkilenecek ülkelerde yoğunlaştırmaya yönelik politikalar yürüttüklerini kaydetti.

Devlet Bakanı Tüzmen, Başbakan Erdoğan'ın Hindistan'da olduğunu anımsatarak "Başbakan Hindistan'a niye gitti? Çünkü Hindistan ihracat pazarının arttığı bir pazar. AB ülkelerinde azalan ihracatı diğer pazarlara kaydırmaya çalışıyoruz, başka çıkış yolu yok" dedi.

Bu dönemde Eximbank kaynaklarının artırılması ve ihracata dayalı sektörlerin canlandırılmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Tüzmen, 100 milyar dolarlar seviyesine gelen ihracat rakamlarının aşağıya çekilmemesi gerektiğini söyledi.

Dünyadaki krizin son 2 ayda ihracat artış oranlarını ciddi şekilde etkilediğini anlatan Tüzmen, bu ay, geçen senenin Kasım ayına göre ihracatın yüzde 18 düştüğünü, ancak Bütünüyle yapılan hesaplamalar çerçevesinde ihracatta bu sene hedeflenen 125 milyar dolar rakamın yakalanacağını kaydetti.

Tüzmen, 2009-2010 yılının dünyada da toparlanma süreci olacağını ve büyümenin tekrar yakalanacağını ifade ederek, "Finansal paket olmadan bu gayretlerin sürdürülmesi zordur" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın yeni ekonomik paketi ilgili bakanlarla birlikte son şeklini verdikten sonra açıklayacağını belirten Tüzmen, "Çalışmalar hiç bir zaman durdurulmadı. Başından beri yakınen izlendi. Biz bir yandan da ihracat artışını sürdürmek zorunda olan bir ülkeyiz. Krizden çıkışın yolu ihracat. İhracat dışında bu krizi atlatmak mümkün değil" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*