Ekonomimiz de sorun yokmuş

  • Giriş : 14.07.2006 / 00:00:00

ABD'li Bakan yardımcısı Dan Sulivan, Türkiye'nin ekonomisinde bir sorun görmediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sulivan, saat 16.00 sularında Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile Dışişleri Bakanlığı'nda yaklaşık yarım saat süren bir görüşme gerçekleştirdi. Sulivan, görüşme sonrası basın mensuplarına kısa bir açıklamada bulundu.

Göreve yeni başladığını kaydeden Sulivan, ilk ziyaret etmek istediği ülke olan Türkiye'ye Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattının açılışı nedeniyle gelmekten dolayı mutluluk duyduğunu ifade etti. BTC'nin açılışının önemine değinen Sulivan, 'Türkiye'yi bundan dolayı tebrik etmek istiyorum'' dedi. Sulivan, BTC projesinin hayata geçmesinin bölgesel işbirliği ve Türkiye-ABD arasındaki işbirliğinin önemine tanıklık ettiğini dile getirdi.

Gül ile görüşmelerini çok faydalı ve bilgilendirici olarak değerlendiren Sulivan, görüşmede Gül'ün geçen hafta gerçekleştirdiği ABD ziyaretinin de ele alındığını kaydetti. Türkiye'de özel sektör temsilcilerinin yanı sıra, Devlet Bakanı ve Baş Müzakereci Ali Babacan, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ve ekonominin kurmayları ile de görüştüğünü dile getiren Sulivan, Türkiye'nin ekonomi takımının kalitesinden çok etkilendiğimi söylemeliyim'' diye konuştu.

Borsa'da düşüş yaşanmasına ve dövizin yükselmesine neden olan son ekonomik çalkantı ile birlikte Türkiye'nin ekonomisinde ciddi sorunlar olduğu eleştirilerini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Sulivan, ''Burada bir sorun olduğunu görmüyorum'' dedi. Sulivan, son olayların Türkiye'ye özel olmadığını ve gelişmekte olan ekonomilerin benzer sorunlarla karşı karşıya kaldığını da dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious