'Ekonominin dinamikleri döviz kurunu orta noktaya getirir'

  • Giriş : 17.05.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ekonominin dinamiklerinin döviz kurunu, kendi kendine rahatlıkla bir orta noktaya getireceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tüzmen, burada bir gazetecinin sorusu üzerine, kurdaki dalgalanmanın ithalatı azaltıcı, ihracatı artırıcı etkisi olduğunu kaydetti.

Ekonominin dinamiklerinin, döviz kurunu, kendi kendine rahatlıkla bir orta noktaya getirdiğini belirten Tüzmen, geçmişle, bir önceki dönemle kıyasladığı zaman kurdaki dalgalanmanın ihracat artışına katkıda bulunduğunu vurguladı.

Tüzmen, aynı şekilde kalıcı olarak devam etmesi halinde kur artışının ithalatı da çok yüksek bir şekilde etkileyeceğini ifade etti. Tüzmen, şöyle dedi:

"Biliyorsunuz ithalat artışıyla karşılaşan bir ülkeyiz. İthalatımızı da biraz daha akılcı yapma yoluna gider. Yani genellikle bunun ithalatı azaltıcı, özellikle ihtiyaç olmayan ithalatı azaltıcı yönde olumlu etkisi olur. İhracatı artırmada da olumlu etkisi olur. Dış ticaret açığının daralmasında da olumlu etkisi olacaktır. Bütün makro ekonomik dengeleri beraber değerlendirmemiz lazım. Dalgalı kurda aşağı yukarı hareketler olabilecektir, ancak normal seyrinde devam ediyor. En azından ihracatçılarımızın rahat bir soluk almasını sağlayacak."

Tüzmen, ayrıca, serbest bölgelerdeki firmaları sıkıntıya sokan çifte vergilendirmenin önüne geçilmesi için Meclis'te çalışma yaptıklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious