Ekonominin gerekleri yapılacak

  • Giriş : 07.08.2006 / 00:00:00

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu'nda elektrik zammının elinde alınmadığını ancak elektriğe zam yapılacağı sinyalini verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Kızılayı Derneği'nin gelirlerini artırıcı vergi düzenlemesi yapılacağını açıklayan Çiçek, fındık sorunu ile ilgili olarak Başbakan başkanlığında son toplantının yarın yapılacağını söyledi.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Çiçek, Türk Kızılay Derneği'nin gelirlerini artıracak vergi düzenlemesi ile ilgili yasanın imzaya açıldığını söyledi. Çiçek, Kızılay'ın gelirin artırılması için Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi'nden (BSMV), KDV istisna tutulacağını, diğer vergilerde de indirim yapılacağını belirterek, Kızılay'ın işlettiği Afyon Maden Suları İşletmesi'nden de kurumlar vergisi alınmayacağını belirtti.

Bakanlar Kurulu'nda Diyanet İşleri Başkanlığı'nın çalışmaları hakkında bir sunum yapıldığını ve kurumun sorunlarının dinlendiğini belirten Çiçek, Diyanet İşleri Başkanlığı gibi bir kurumun hiçbir İslam ülkesinde olmayan Türkiye Cumhuriyeti'ne mahsus Anayasal bir kuruluş olduğuna dikkat çekti.

Çiçek, toplantıda İslam Konferansı Örgütü'nün (İKÖ) Malezya'daki toplantısına katılan Başbakanın oradaki görüşmeleri değerlendirdiğini söyledi. Türkiye'nin Ortadoğu'da ateşkesin olması için ciddi çaba gösterdiğini ifade eden Çiçek, "Türkiye bölgeyede elinden gelen yardımı da yapmaktadır. Bölgeye şimdiye kadar 60 tır yardım göndermiştir. Bu yardımın 40 tırı Lübnan'a 20 tırı ise Lübnan'dan Suriye'ye sığınanlara göndermiştir" diyerek konu ile ilgili bilgi verdi.

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Çiçek, bir soru üzerine bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısında elektrik zammı ile ilgili bir konunun görüşülmediğini söyledi. Çiçek, Türkiye'nin petrolü dışarıdan alan bir ülke olduğunu ve artan petrol fiyatları nedeniyle de bir takım yüklerin ülke ekonomisine yansıdığını hatırlatarak, "Bu konu hakkında ilgili arkadaşlarımız çalışıyor. Doğru olan neyse ekonominin gerekleri neyse o yapılacaktır. Bu yapılmadığı takdirde aradaki fark başka yerlerden karşılanacak buda denegeleri bozacaktır. Zaten Başbakanımızda bunu ifade etmiştir" dedi.

Fındık fiyatı ile ilgili bir soru üzerine Çiçek, konunun yarın Başbakan başkanlığındaki ilgili bakanların katılımıyla yapılacak toplantıda kez ele alınacağını söyledi.

PKK'ya yönelik Türkiye'nin ABD ile koordinatörlük kurulmasına ilişkin bir soruya ise Çiçek, terör örgütüyle ilgili olarak yakın temasda bulundukları ülkelerin ABD ve Irak olduğunu belirterek, "Türkiye, ilgili ülkelere bu konudaki beklentilerini iletmiştir. Karşı tarafta bu konuda değerlendirmeler yapılmaktadır. Bu değerlendirmeler tamamlandığında süreç hızlanacaktır" dedi.

PKK ile ilgili bu ülkelerle çok kapsamlı ve etraflı görüşmeler yaptıklarını dile getiren Çiçek, "Türkiye, bu konu ile ilgili görüşlerini ve beklentilerini ayrıntılı şekilde ilgili ülkelere bildirmiştir. Bu konuda işlerin süratli ve netice alıcı şekilde yürümesi açısından bir muhatabın olması sözkonusu olmakta. Koordinatör görevi buradan ortaya çıkmaktadır. Böyle bir koordinatörlük durumu sözkonusu olabilecektir. Ancak henüz bu noktasında Türkiye kendi bildirdiği çalışmayı değerlendirmesinden sonra gelişmeler biraz daha hızlanabilecektir" diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığı Ali Bardakoğlu'nun medyaya yansıyan sözlerinin hatırlatılması üzerine ise Çiçek, Bardakoğlu'nun sözlerine hükümet olarak katıldıklarını ve doğru bulduklarını söyledi. Din konusunda ehil olmayan kişilerin medyada dini tartışmalarından hükümetin de diyanetin de rahatsız olduğunu ifade eden Çiçek, "Ehil olmayan insanların bu tartışmaları toplumda kavgalara, ayrışmalara, gerginliklere sebep veriyor. Bu anlamda Türkiye bunun sıkıntısını çekiyor. Dini bir sorun olduğunda bunun açıklanması, sorulması, bilgi edinilmesi isteniyorsa Anayasamıza göre Diyanet İşleri Başkanlığımız var" diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hükümetten öncelikli ve birinci talebinin kadro sorunu olduğunu da vurgulayan Çiçek, Türkiye'de 10 bin caminin boş olduğunu belirterek, "Diyanet bizden kadro talep ettiğinde eğer biz bu kadro ihtiyacını karşılıyamayorsak ehil olmayan insanlar o camilerde görev yapacaktır" dedi.

Çiçek, Bakanlar Kurulu'nda Diyanet ile ilgili olarak ele alınan bir diğer konun ise kurum personelinin eğitim konusu olduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious