Ekonominin Oscarı "Hızlı Balık Ödülü" sahiplerini buldu

Ekonominin Oscarı
  • Giriş : 26.03.2008 / 19:30:00
  • Güncelleme : 26.03.2008 / 18:44:56

Bu yıl ikincisini düzenlenen ''Hızlı Balık'' ödülleri Swissotel'de düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Törende, "Hızlı Balık Ödülü"ne İnci Akü layık görüldü

Başta KOBİ'ler olmak üzere iş dünyasının girişimci ve yenilikçi yönünün teşvik edilmesi amaçlanan yarışmayla, 11 farklı kategoride sektörlerinin en hızlı balıkları seçildi.

Yüzlerce firmanın başvuruda bulunduğu yarışmada büyük ödül İnci Akü Sanayi ve Ticaret AŞ.'nin oldu.

Sektörlere göre 2007 Hızlı Balık Ödülleri'ni ise;

TEB KOBİ TV Ödülü ise Yürek Metal Makine İmalat Sanayii'ne verildi.

Törende ayrıca ABD merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Endeavor'un Etkin Girişimcilik Türkiye Adayları da açıklandı. Buna göre Endeavor'un Türkiye adayları Bizitek, Dentaline, Monopoli Sigorta, Speedcity oldu.

Jüri yaptığı değerlendirme sonunda İnşaat ve Yan Sanayi ile Sağlık Hizmetleri kategorisinde ödül verilecek bir firma bulamadı.

Hızlı Balık Ödülleri törenine Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ve Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, genel olarak bakıldığında ekonomik bir değişim ve dönüşüm süreci yaşandığını, ekonomik kalkınmanın doğal sonucu olan toplumsal gelişmenin başarılabilmesi için birey genelinde sahip olunan olanak ve kaynakların öncelikle farkında olmak gerektiğini bildirdi.

Ekren, daha sonra bu kaynak ve olanakların verimli ve uygun bir biçimde kullanılabilmesi durumunda hem kalkınmanın hem de toplumsal gelişmenin daha kaliteli olmasının sağlanacağını kaydetti.

Değişim ve dönüşümde en belirleyici unsurun rekabet olduğuna işaret eden Ekren, stratejik düşünmenin ve oyun teorilerini piyasa koşullarına göre oynamanın önemini vurgulayarak, ödüllerden anlaşıldığı üzere şirketlerin hem stratejik düşündüklerini, hem de yalnızca ulusal değil, küresel bazda da iyi bir oyun teorisyeni olduklarını görmekten memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

"Yenilenebilir enerji konusunda hızlı balıklar çıkacak"

Hızlı karar verme ve farklılık yaratmanın önemine değinen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de, yanlış anlayışlardan kurtulmak için zamana ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Yeni dönemde enerji dünyasında "hızlı balık"ların büyük yer tutacağını ve rekabet içinde olacaklarını ifade eden Güler, "Yenilenebilir enerji konusunda çok fazla hızlı balıkların çıkacağını görüyoruz" dedi.

Devlet Bakanı Başesgioğlu ise toplumların artık refah toplumu olma yanında risk toplumu olduklarını da kabul eder duruma geldiklerini belirterek, bu nedenle meydana gelebilecek olası risklere karşı hazırlıklı olmak gerektiğini bildirdi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker de insanoğlunun hangi işle uğraşırsa uğraşsın mutlaka beslenmeye, yani tarıma ihtiyaç duyduğunu ifade ederek, "21'inci yüzyılda tarım, giderek stratejik değeri artan bir sektör oldu. Tarım alanında da hayvancılık alanında da uluslararası ölçekte çok hızlı balıklara ihtiyacımız var" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious