Ekonominin patronlarından tam destek!

Ekonominin patronlarından tam destek!.9505
 • Giriş : 16.03.2009 / 00:36:00
 • Güncelleme : 15.03.2009 / 23:06:32

Hükümetin açıkladığı paketi olumlu karşılayan iş çevreleri tedbirlerin bir an önce hayata geçirilmesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan tedbir paketini, büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, ekonomi yönetiminin "krizi doğru okuduğunu, sanayinin ve KOBİ'lerin nefes alacağını" belirtti. Paketle birlikte iç talebin canlandırılmasına yönelik önemli nokta atışları yapıldığını belirten Yalçıntaş, kriz ortamında atılması gereken iki adımın, iç talebi artırmak ve ihracat pazarlarındaki düşüşü minimuma indirmek olduğunu vurguladı. Yalçıntaş, "ÖTV ve KDV oranlarında yapılacak indirimlerin, bu stokların eritilmesi ve iç piyasanın canlandırılmasında önemli katkısı olacaktır” ifadelerine yer verdi.

GİRDİ MALİYETLERİ DÜŞÜRÜLSÜN

Pakette yer almayan iki konuya da dikkat çeken Yalçıntaş, “Bankalar ile geçici finansman sorunu yaşayan firmalar arasında aracı rolü oynayacak mekanizma oluşturulması önemli. Ayrıca elektrik faturalarındaki TRT'nin yüzde 2'lik payının kaldırılması da girdi maliyetlerini olumlu etkiler” dedi. Yalçıntaş, 3 ay olarak belirtilen dolaylı vergi indirimlerinin süresinin uzatılmasının yararlı olacağını da vurguladı.

Beklenen adımlar

 • Bankaların faiz indirimi teşvik edilerek kredi piyasasının açılması

  # Kamu bankalarının daha aktif piyasa düzenleyici rol oynaması

  # Kamu yatırımlarının artırılarak sürdürülmesi

  Özel kesime borçların ödenmesi

  # Faiz indirimlerinin sürmesi

  # İşçilik ve enerji maliyetlerinin azaltılması

  Önemli olan tedbirlerin hemen hayata geçirilmesi

  MÜSİAD Başkanı Vardan, “KDV indirimi ve ÖTV ertelemesinin iç tüketimi canlandırmasını ümit ediyoruz” dedi

  MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan, tedbirlerin MÜSİAD'ın da içinde bulunduğu birçok Sivil Toplum Kuruluşu tarafından uzun zamandır dile getirildiğini belirterek, “Tedbirlerin, iç talepte büyük bir durgunluk yaşayan inşaat, beyaz eşya ve otomotiv sektörlerinde tüketimi canlandırmayı hedeflediği anlaşılmaktadır. Bu sektörlerdeki KDV indirimi ve üç ay süreli ÖTV ertelemesinin maliyet düşüklüğü sağlayarak iç tüketimi canlandırmasını ümit ediyoruz. Burada önemli olan söz konusu tedbirlerin bir an önce uygulamaya geçirilmesidir. Eximbank'ın sermayesinin arttırılması da finansman zorluğu çeken ihracatçılarımızın desteklenmesi açısından faydalı olacaktır. Ancak Eximbank kredilerinde KOBİ'ler mutlaka gözetilmelidir” dedi.

  Şirketlerin ayakta kalması gerekiyor

  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, alınan tedbirleri “iç pazarı canlandırmaya yönelik olarak düşündüklerini” belirterek, bugünkü kriz ortamında dış pazarı kontrol edebilme şansının olmadığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, "Tek kontrol edilebilecek yer iç pazar. İç pazarımızı canlı tutarsak, üretimimizi devam ettirebilirsek krizin etkisini azaltabiliriz. Bu konuda alınan kararları destekliyor ve bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz. Şirketlerimizi ayakta tutabilirsek Türkiye o zaman farklı bir noktada olacaktır. Bu krizden çıkış noktasındaki en büyük avantaj, 700 milyar $'lık GSMH'nin yüzde 70'i iç tüketimden kaynaklanmasıdır. İç tüketimi canlı tutabilirsek, bu krizin etkisi azalacaktır” dedi.

  Paket sanayicinin beklentisini içeriyor

  Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, paketin sanayicinin beklentilerini içerdiğini belirterek, "Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın, elektrik faturalarındaki yüzde 2'lik TRT payının kaldırılacağına dair haberini de memnuniyetle öğrendik. Uygulamanın bir an önce başlamasını bekliyoruz. Sanayicinin üzerindeki diğer bir yük olan Kaynak Kullanım Destekleme Fonu gibi maliyet kalemlerimizin belirli bir süre kaldırılması veya azaltılması yönündeki talebimiz de cevap bulmuştur. Sayın Başbakanımız'a teşekkür ederiz" dedi.

  IMF'ye alt yapıda taviz verilmesin

  Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, ekonomik paketlerin büyük bölümünde temeli kamu altyapı yatırımlarının oluşturduğunu belirterek, “İnşaat 200 farklı sektörü tetikliyor. İşsizlik konusunda sünger sektör. Hükümet GAP başta olmak üzere kamu altyapı projelerine ağırlık vermeye başladı. Şimdi biz diyoruz ki IMF ile yaptığı pazarlıklarda da mutlaka ama mutlaka hükümetimiz bu konuda taviz vermemelidir. Eğer IMF kamu altyapı yatırımlarının kısıtlanmasını öngören bir programla geliyorsa, affedersiniz, 'lanet olsun anlaşmasınlar' diyoruz" dedi.

  Vatandaşa ucuz tatil kredisi önerisi

  Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, turizm sektörünün beklentileriyle ilgili şunları söyledi: "Hükümetten teşvik ve destek beklemiyoruz. Yalnızca, turizmde rekabet ettiğimiz ülkelerdeki aynı şartların sağlanmasını istiyoruz. Ayrıca iç turizmin canlanması için vatandaşımıza ucuz tatil kredisi verilmesini istiyoruz." Ulusoy, turizmden para kazanmak ve ülkenin gençlerine iş vermek istediklerini, genç işsizlere iş imkanı sağlayacak sektörün turizm olduğunu da sözlerine ekledi.

  YENİŞAFAK
 • Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

  *

  *


  *