'Ekonominin temel sorunu enflasyon'

  • Giriş : 15.12.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ekonominin en temel sorununun enflasyon olduğunu belirterek, ilk kez bu yıl enflasyonun bir önceki yılın üzerinde çıktığına dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TBMM Genel Kurulu'nda 2007 bütçesi ile ilgili partisi adına konuştu. Ekonominin en temel sorununun enflasyon olduğunu belirten Baykal, bu yıl ilk kez enflasyonun bir önceki yılın altında değil üzerinde çıktığını söyledi.

Baykal, bu yılın Kasım ayında ÜFE ile gerçekleşen enflasyonun yüzde 11.67, TÜFE ile gerçekleşen enflasyonun ise 9.86 oranında arttığını kaydetti. Ekonomik büyümenin en düşük seviyesinin bu yılın ilk çeyreğinde görüldüğünü aktaran Baykal, enflasyonun 1 yıl içinde 2002'de yüzde 70'lerden yüzde 30'lara indirildiğini, son 4 yılda ise yüzde 30'lardan yüzde 10'lara düşürüldüğünü söyledi.

Enflasyonu, kur politikasının belirlediğini savunan Baykal, kurun ise enflasyon ve cari açık arasında tersine çalışan bir ilişkinin dayanak noktası haline geldiğini, bu açmazın aşılması gerektiğini ifade etti. Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın 'döviz geliri olmayanların, dövizle yatırım yapmaması' şeklindeki sözlerinin kurda dalgalanma anlamına geleceğini belirtti.

"TARIMA, EĞİTİME, ENERJİYE DAHA AZ KAYNAK AYRILIYOR"

Türkiye'de tarıma, eğitime, enerjiye daha az kaynak ayrıldığını öne süren Baykal, GAP'ın da dış telkinler doğrultusunda bir kenera itildiğini savundu. Çiftçilerin 4 yıl içinde çöküntü dönemi yaşadığını belirten Baykal, "Çiftçinin malı, toprağı, sermayesi değer kaybediyor" dedi.

Kaçak ekonomi sektörü ortaya çıktığını kaydeden Baykal, akaryakıt kaçakçılığı, sigara, içki, cep telefonu kaçakçılığının ortaya çıktığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious