'Ekonomisiyle dünyada ilk 10'a girmemiz için nükleer enerji şart'

  • Giriş : 15.02.2006 / 00:00:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin nükleer enerjide atağa geçtiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bakan Güler, sadece enerjide değil nükleer teknolojinin tanım ve tıp alanlarında da kullanılacağını dile getirdi.
Bakan Güler, İstanbul Teknik Üniversitesi Enerji Enstitüsü'nün ''Isıtma Sistemlerinde İleri Teknolojiler ve Biyoyakıtların Kullanımı Çalıştayı''na katıldı. Burada nükleer enerji konusunda Türkiye'nin hedefleri konusunda bilgi veren Bakan Güler, "Devir artık mazeret devri değil. Para var, personel var, hedef de uygun mevzuat da var. Artık bundan sonra bizim "take off" (kalkış) durumundan harekete geçmemiz lazım. Ülkemizin bekası için yani enerjide mümkün olduğu kadar yerli kaynaklara ağırlık veren politika uygulamamız lazım" şeklinde konuştu.

Bakan Güler buradaki toplantının ardından Romanya Ekonomi ve Ticaret Bakanı Ioan Codrut Seres ile bir görüşme gerçekleştirdi. İki ülke arasında Karadeniz altından elektrik iletim hattı kurulması ile ilgili bir mutabakat anlaşması imzalandığı toplantıda Bakan Güler basın mensuplarının nükleer enerjiye yönelik tepkiler ile ilgili sorularını yanıtladı.

Bakan Güler, ''Nükleer enerji konusundaki tepkiler, tamamen konuyu detaylı incelemeden verilen tepkilerdir. Konunun aslı kendilerine anlatılınca yersiz olduğunu görecekler'' şeklinde konuştu. Güler, "'Konunun aslı kendilerine anlatılınca yersiz olduğunu görecekler. Bu konuda iki tür tepki veriliyor. Birincisi konuyu yeterince bilmeyenlerin tepkisi, ikincisi de doğruyu bilip de belli çevrelerin değişik nedenlerle karşı çıkması. Ama doğru anlatılınca en azından birinci gruptakiler ikna olacaklardır. Biz kararlı şekilde bu yatırımları yapmak durumundayız. BU teknolojiyi ülkemize kazandırmak istiyoruz. İnsana rağmen insan için kavramlarını iyi değerlendirmek lazım. Neticede kalkınmamız ve enerji ihtiyacımızın karşılanması için bu şart. Dolayısıyla tepkiler konusunda çok rahatız. Bu konuda ikna edici gereçkelerimiz var. Bu noktada kararlıyız." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious