Ekonomistler Türkiye'nin AB üyeliğini istiyor

Ekonomistler Türkiye'nin AB üyeliğini istiyor.9349
  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

İngiliz The Economist dergisi Avrupa Editörü John Peet, ekonomistlerin daima Türkiye'nin AB'ye üye olmasını istediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve AB Başmüzakere Sorumlusu Ali Babacan'ın da katıldığı TUSİAD ile İngiliz düşünce kuruluşu Chatham House tarafından Londra'da düzenlenen konferansta Cihan'a konuşan haftalık The Economist dergisi Avrupa Editörü John Peet, Ali Babacan'ın konuşmasında önemli gerçeklerden bahsettiğini açıkladı. John Peet "Babacan AB sürecin de bazı konularda askıya alınma gelişmelerinin yaşanacağını belirtti; ama AB sürecinde Türkiye'nin de yoluna devam edeceğini ve reformların süreceği konusunda hevesli olduklarını aktardı."dedi.

Peet, açıklamasında "Bizler her zaman Türkiye'yi bir AB üyesi olarak görmek isteriz. Ama bilindiği gibi son günlerde AB komisyonunun da söylediği gibi Türkiye'nin reformlarda yavaşladığına dair bazı endişeler var. Tabi bir de Türkiye'nin bloke edilebileceği ihtimali var. Ben de tabiî ki Güney Kıbrıs'ın Türkiye'nin AB yolunda veto edebileceği konusunda endişeleniyorum." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin AB sürecinin geleceği ile ilgili de açıklamalarda bulunan Peet, "Tabi bazı konularda kısmen askıya alınmalar olacak. Bunun sonucunda da tabi tekrar müzakerelere başlamak çok büyük çabalar gerektirecektir. Belki de Türkiye ve Fransa'daki genel seçimleri beklemek zorunda kalacağız." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious