Ekranlardaki itlaf çocukları etten soğutabilir

  • Giriş : 28.01.2006 / 00:00:00

Kuş gribinin görüldüğü bölgelerde kanatlı hayvanların yakılarak itlaf edilmesinin çocukları olumsuz etkilediği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Görüntüleri izleyen 14 yaş altı çocuklarda ileride et ve et türü yemekleri yememe gibi psikolojik etkilerin ortaya çıkabileceğini ifade eden Erdoğan, bu durumun beslenme bozukluğuna yol açabileceğini ifade etti.

Televizyonlarda gösterilen tavuk itlafları ile köpek, horoz, deve gibi hayvan döğüşü gibi haberlerden çocukların uzak tutulmasını isteyen Erdoğan, "Televizyonlarda gösterilen canlıların itlafları ve kanlı hayvan döğüşleri çocukları olumsuz etkiliyor." dedi.

Çocukların, büyüklerin olaylara karşı davranışlarını (sert, yumuşak, olumlu, olumsuz veya panik havası) model aldığını anlatan Erdoğan, görme yoluyla bilinç altını etkileyen görüntülerin okul öncesi ve 4 yaşına kadar olan çocukları daha fazla etkilediğini anlattı. Erdoğan şunları aktardı: "Bu haberlerde amaç erişikenleri uyarmak ve tehlikeyi haber vermek. Ama erişkenlerin güvenin sarsılması onu izleyen çocuları da etkiliyor."

14 yaşındaki çocuğa itlafın izah edilebildiğini, ancak okul çağına yeni gelmiş çocukların daha çok gördüğü şeylerden etkilendiğine dikkat çeken Erdoğan, "Bu tür gösterimler sonucunda çocukta, ileriki dönemde et ve et türü yemeklere karşı psikolojik etki oluşabiliyor." dedi.

Türk Sağlık Sen, İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Ahmet Doğruyol ise televizyonlarda gösterilen itlafların yanlış olduğuna dikkat çekerek, "Tavukları canlı yakılması çocukları olumsuz etkiliyor. Canlı itlafları yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunulmalı" ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious