Ekren, görevini Babacan'a devretti

Ekren, görevini Babacan'a devretti.14890
  • Giriş : 02.05.2009 / 17:34:00

Makamda gerçekleşen devir teslim töreninde konuşan Ekren, Babacan'ı yeni görevinden dolayı tebrik ettiğini ve başarılar dilediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Ekonomik Koordinasyondan Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini Ali Babacan'a devreden Nazım Ekren, "Bu süreç içinde en kritik alanlardan biri de, hem gelecekle ilgili hem de mevcut durumla ilgili ulusal ekonomik güvenlik ve ulusal ekonomik savunma konseptinin dizaynı olacaktır" dedi.

Makamda gerçekleşen devir teslim töreninde konuşan Ekren, Babacan'ı yeni görevinden dolayı tebrik ettiğini ve başarılar dilediğini söyledi.

Ekren, yeni düzenlemede Devlet Bakanlığı ve Başbakan yardımcılığı ile birlikte Hazineden Sorumlu Devlet Bakanlığı'nın da birlikte ele alınmış olmasının, yeni dönemde ekonomi yönetiminin hem rol ve fonksiyonunu, hem de perspektifini ve farklı bakışını da kendiliğinden gündeme getireceğini belirtti.

Bunun çok sağlıklı ve gerekli bir yapı olduğunu kaydeden Ekren, bu
açıdan da Babacan'a başarılar dilediğini söyledi.

Ekren, "Türkiye imkan ve kaynakları son derece geniş ve bol olan bir ülke. Dünyada da bu dönemlerde ve gelecekte de üzerinde en çok tartışılan, üzerinde en fazla kafa yorulan konu da ekonomideki yapının yeniden nasıl mimariye kavuşacağı. Elbette bu süreçte bizlerin de çok emek verdiği birçok konu, başlık ve program var. Bu süreç içinde en kritik alanlardan biri de, hem gelecekle ilgili hem de mevcut durumla ilgili ulusal ekonomik güvenlik ve ulusalekonomik savunma konseptinin dizaynı olacaktır. Türkiye'de oldukça güçlü bir devlet ve toplum düzenimiz var. Dolayısıyla planlarımız, programlarımız belli. Sayın Bakan'a bağlı olan ilgili ve ilişkili olan kurumlar da hızlı şekilde mevcut durumun ne olduğunu ve önümüzdeki projelerin neler olacağını anlatacaklardır" diye konuştu.

Babacan da, Nazım Ekren ile AK Parti'nin kuruluşundan da önce birlikte çalışmaya başladığını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a kendisine duyduğu güvenden dolayı teşekkür eden Babacan, şunları kaydetti:

"Önümüzde zorlu bir süreç var. Dünya ekonomisi modern ekonomi tarihinin en çetin krizini yaşıyor. Bizim bundan sonraki çalışmalarımız da krizin başladığı günden bu güne kadar değerli hocam, bakanımız 'bir krizin etkilerini nasıl Türkiye'de en aza indirgeyebiliriz, en az hasarla bu krizi nasıl geçiririz' buna yoğunlaştılarsa bizim de ağırlık vereceğimiz konu bu olacaktır. Normal bir dönemden geçmiyoruz. Son derece olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Dünyada açık ekonomi olup da bu krizden etkilenmeyen ülke yok. Hep beraber, iş dünyasıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla, akademisyenlerle, toplumun farklı kesimlerinden kişilerle beraberce el ele verip, yakın bir dayanışmayla çalışmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki dönemde de istişare, dinleme ağırlıklı bir çalışma anlayışını da devam ettirmek istiyorum."

Daha sonra Babacan, Ekren'e çiçek sundu. Ekren de Babacan'a daha sonra açmasını isteyerek bir çanta içinde hediye verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*