Ekren: Ekonomik restorasyon tamam

Ekren: Ekonomik restorasyon tamam.7997
  • Giriş : 05.05.2008 / 10:25:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, ekonomik restorasyon dönemini tamamladıklarını, yeni dönemde 'sosyal restorasyona' geçeceklerini vurguladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ekren, bir dizi inceleme ve ziyaretlerde bulunmak için geldiği Adana'da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye'de de kalkınmanın yerelden gerçekleşmesi için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Bölgesel, ekonomik kalkınma ile bölgesel sosyal gelişmenin, AK Parti hükümetlerinin programlarında yer aldığını anımsatan Ekren, şöyle konuştu:

''Bu; 58, 59 ve 60'ncı Cumhuriyet Hükümetlerinin programlarında çok açık şekilde yer alan bir hedefti. Onun dışında 2007-2013 dönemini kapsayan kalkınma planlarının temel vizyonlarından bir tanesi de rekabet gücünü artırmak, geliri daha adil paylaşmak, istikrar içinde büyümek, uluslararası rekabete hazır olmak, bilgi sürecine geçmek ve AB uyum sürecini tamamlamış Türkiye hedefi, bunu sağlayacak eksenlerden bir tanesi de bölgesel kalkınma ve gelişmeydi. Bu çerçeveden bakıldığında hem hükümet planlarında hem kalkınma planlarında yer almış, hem de AB uyum programında yer aldığı için bölgesel, ekonomik kalkınma ve bölgesel sosyal gelişme önümüzdeki dönem Türkiye'nin üzerinde duracağı önemli konulardan bir tanesi olacak.''

-KALKINMA AJANSLARI

AK Parti hükümetleri döneminde öncelikli hedeflerinden biri olan 'ekonomik restorasyonu' sağladıklarını belirten Ekren, ''Yeni dönemde sosyal restorasyona geçeceğiz. İşte bu restorasyon sürecinin önemli kaldıraçlarından bir tanesi de kalkınma ajansları olacak'' dedi.

Kalkınma ajanslarından bekledikleri en önemli husususun, Türkiye vizyonu ile uyumlu, 'kurulduğu bölgenin imkan ve kaynaklarının farkındalığını artırarak, o bölgedeki girişimcilik ruhu ve kendine güven duygusunu güçlendirmek' olduğunu ifade eden Ekren, ajansların kuruldukları bölgelerin Türkiye ekonomisine katkısı ile küresel ekonomiyle rekabet gücünü hızlandıracağını söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin en önemli projelerinin başında GAP'ın geldiğini belirten Ekren, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bu çerçevede elimizdeki en büyük proje, Türkiye'nin prestij projelerinden bir tanesi de GAP'tı. GAP'tan sonra adım adım Türkiye'nin değişik bölgelerinde şehirleri bir araya getirerek kalkınma ajansları kuruyoruz. Kalkınma ajansları da Türkiye'nin topyekun kalkınmasında ve gelişmesinde, bölge dinamiklerinin harekete geçirilmesinde ve hepsinden önemlisi de o bölgelerin özel sektör kuruluşlarını, sivil toplum kuruluşlarını ve meslek kuruluşlarını, devreye girerek kamuyla birlikte ne kadar güzel işler başaracağını gösterecek iyi bir uygulama olacak.''

-YENİ AJANSLAR YOLDA-

Çukurova ve İzmir Kalkınma Ajansları'nın uzunca bir dönem açılan yürütmeyi durdurma kararı ile işlevsel olamadığını anımsatan Ekren, bu iki ajansın, bünyelerinde barındırdıkları yüksek eğitimli personeli ile geçen süredeki farkı kısa sürede kapatacaklarını bildirdi.

Hükümet olarak yeni ajanslar da kuracaklarını belirten Ekren, şunları kaydetti:

''Bu ajansları kurarken de, yine Devlet Planlama Teşkilatının planladığı süreç içinde, Doğu-Güney Doğu Anadolu, orta Anadolu ve Kuzey Anadolu'da hangi bölgede ihtiyaç varsa, hepsini birden kuramasak bile acil olanları öne alıp, adım adım kurmaya başlayacağız.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious