Ekren: İtalyan yatırımcıya GAP daveti

Ekren: İtalyan yatırımcıya GAP daveti.7997
  • Giriş : 21.04.2009 / 17:53:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, GAP'ın 2013 yılında tamamlanacak dev bir proje olduğunu belirterek, İtalyanları davet etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, GAP'ın 2013 yılında tamamlanacak dev bir proje olduğunu belirterek, ''GAP bölgesinde İtalyan yatırımcıları da görmek istiyoruz. Organik tarım, yenilenebilir enerji kaynaklarını devreye sokma, bölgedeki kültürel ve tarihi mirası değerlendirerek turizmi geliştirme konularına büyük önem veriyoruz. Bu alanlarda İtalya'dan da destek bekliyoruz'' dedi.

İtalyan Dış Ticaret Enstitüsü'nün Milano bürosunda düzenlenen Güney Doğu Anadolu Projesi (GAP) Tanıtım Toplantısı'na katılan Başbakan Yardımcısı Ekren, toplantı öncesinde İtalya Ekonomik Kalkınma Bakanı Claudio Scajola'yla görüştü. Ekren, görüşmede, 2010 yılının ilk aylarında İtalyan işadamlarına GAP bölgesini tanıtma amacıyla bir gezi düzenlenmesinin kararlaştırıldığını belirtti. Ekren, ''İtalyan firmalara, GAP bölgesindeki yatırım olanaklarını yerinde tanıtmak amacıyla bir gezi düzenlenecek. Bu geziye, Sayın Bakan Scajola'yı da davet ediyorum. Türkiye ve İtalya, GAP projesi çerçevesinde bölgesel işbirliğine iyi bir örnek teşkil edebilecek kapasiteye sahip iki ülkedir. Bölgesel işbirliği, küresel krizi yönetmede katkı sağlamasının yanı sıra bu krizin etkilerini hafiflemek açısından da önem taşımaktadır" diye konuştu.

Nazım Ekren, Scajola, İtalyan Dış Ticaret Enstitüsü Başkanı Büyükelçi Umberto Vattani, İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Carlo Marsili'nin de konuşmacı olarak yer aldıkları toplantıda, Türkiye'de yabancı yatırımcılara yönelik teşviklerin yanı sıra GAP'ın, kaynağı oluşturulmuş ve takvimi belirlenmiş bir proje olduğuna da dikkati çekti.

Ekren, Türkiye ile İtalya arasında her alanda mükemmel olan ilişkilerin ekonomik alanda da kendini hissettirdiğini belirterek, ''659 İtalyan şirketinin Türkiye'de yaptığı doğrudan yatırım stoku, 4,7 milyar dolara yaklaşmış bulunmaktadır. Buna karşılık İtalya'da 37 Türk firmasının yaptığı doğrudan yatırım stoku ise yaklaşık 120 milyon dolar civarındadır'' dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Ekren, Türkiye olarak İtalya'ya, gerek AB'ye tam üyelik sürecinde verdiği destek, gerekse G-20 platformundaki işbirliği nedeniyle müteşekkir olduklarını da kaydetti.

Ekren, G-8'in dönem başkanlığını yapan İtalya'nın, liderler zirvesine Başbakan Recep Erdoğan'ı davet etmiş olmasını da, ikili ilişkilerin güçlülüğünün göstergesi olarak değerlendirdi.

SCAJOLA: "TÜRKİYE'NİN ÜYELİĞİ AB'YE ARTI DEĞER KATACAKTIR"

İtalya'nın Ekonomik Kalkınma Bakanı Scajola ise Başbakan Silvio Berlusconi'nin Türkiye'ye özel bir önem verdiğine işaret ederek, "Başbakan Berlusconi'nin de pek çok kez ifade ettiği üzere İtalya, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğini destekleme konusunda en ön safta yer alan bir ülkedir. Türkiye'nin üyeliği AB'ye bir artı değer katacaktır" dedi. Scajola, şunları söyledi:

''Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu arasında bir köprü vazifesi gören Türkiye'nin stratejik konumu çok önemlidir. GAP, bölgesel gelişim açısından da en büyük, en önemli projelerden biridir. İtalya Dış Ticaret Enstitüsü öncülüğünde, bir yıl içerisinde İtalyan işadamlarına GAP bölgesini tanıtmayı amaçlayan bir Türkiye ziyareti düzenleyeceğiz. Bu proje, KOBİ'ler başta olmak üzere İtalyan firmalar için de ciddi bir potansiyele sahip.''.

Milano'da düzenlenen GAP tanıtım toplantısı, altyapı, enerji, tarım, gıda endüstrisi ve tarımsal mekanizasyon sektörlerini temsilen İtalya'nın farklı bölgelerinden gelen yüzü aşkın girişimci tarafından izlendi.

İtalya, özellikle son yıllarda Türkiye'de yatırımlarını artırmasıyla dikkati çekiyor. Türkiye-İtalya arasındaki ticaret hacmi 2008 yılı sonu itibari ile 19 milyar dolara ulaşmış bulunuyor. Türkiye'nin üç numaralı ticari partneri konumundaki İtalya, doğrudan yatırımlar sıralamasında beşinci durumda. İtalya, Türkiye'de 2008 yılında gerçekleştirilen kamu ihalelerini alma sıralamasında ise birinci sırada yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*