Ekşi Sözlük AİHM'ye gidiyor

Ekşi Sözlük AİHM'ye gidiyor.21062
  • Giriş : 11.05.2008 / 12:08:00

“Ekşi Sözlük” web sitesinin hangi sebeple engellendiğine cevap alamayan site, AİHM'e gitmeye karar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

“Ekşi Sözlük”ün avukatı Başak Purut, temyiz başvurusunda bulunduklarını, Yargıtay’ın yerel mahkemenin kararı doğrultusunda karar vermesi durumunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracaklarını kaydetti.

Dava dilekçesinde, siteye ADSL’den erişimin, Şubat 2006’da Türk Telekom tarafından engellendiği belirtildi.

Başvurulara rağmen, Türk Telekom’un siteye erişimin mahkeme kararıyla engellendiğini 22 Mayıs 2006’da bildirdiği aktarılan dilekçede, bir hafta sonra mahkemeye yapılan başvuruyla erişim yasağının kaldırıldığı kaydedildi.
Erişimin engellendiği sürede sitenin reklam gelirinin düştüğü ifade edilen dilekçede, erişimin engellenme gerekçesinin zamanında iletilmesi durumunda, yasağının kalkması için daha erken girişimde bulunulacağı ve maddi zararın daha küçük olacağı savunuldu.

Türk Telekom’un, “başvuruları zamanında cevaplamayarak görevini yerine getirmediği” öne sürülen dilekçede, toplam 3 bin YTL maddi ve manevi tazminat talebinde bulunuldu. Davanın görüldüğü Ankara 10. Asliye Hukuk Mahkemesi tazminat talebini reddetti.

Kararın gerekçesinde, “Esrar içimini özendirici ve teminini kolaylaştırıcı bilgiler bulunması sebebiyle siteye erişimin engellenmesine mahkemenin karar verdiği” belirtildi. Davalının, bu kararı uyguladığı ifade edilen kararda, “Türk Telekomünikasyon AŞ’nin, doğrudan doğruya Ekşi Sözlük’e karşı haksız bir eylemi yoktur” denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious