'Eksik kadroyla kazanmalıyız'

'Eksik kadroyla kazanmalıyız'.13073
  • Giriş : 08.05.2008 / 20:53:00

Fenerbahçe Teknik Direktörü Zico, Trabzonspor maçına eksik bir kadroyla hazırlandıklarını, ancak bu maçı kazanmak zorunda olduklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

FB TV'de yayınlacak olan ve kulübün resmi internet sitesinde de yer verilen ''Zico ile Teknik Analiz'' programında soruları yanıtlayan Zico, Trabzonspor maçı öncesi, eksikler nedeniyle 18-19 kişiyle antrenman yaptıklarını, ancak yine de rakip kim olursa olsun, yapabileceklerinin en iyisini sahaya yansıtmak zorunda olduklarını kaydederek, ''Şampiyonluk için umut her zaman olmak zorunda. Son düdük kalana kadar şansımız var, çalışmalarımızı sürdüreceğiz'' dedi.

Brezilyalı teknik adam, birden çok kulvarda mücadele etmeleri nedeniyle ligde tökezledikleri düşüncesini taşıdığını ifade ederek, şöyle konuştu:

''Avrupa Şampiyonlar Ligi, Turkcell Süper Lig ve Fortis Türkiye Kupası'nda verilen mücadele ve bunun yarattığı yıpranmışlık, Fenerbahçe'de lig sonunda ortaya çıktı. Sakatlıklarda da bu temponun etkisi var. Üst düzey mücadelenin getirisi, bizim için bir tökezlemedir. Geçen sezon, Şampiyonlar Ligi'nden erken elenmenin getirdiği düşünceyle lige sarılmış ve daha fazla konsantre olma imkanı bulmuştuk. Bu sezon Appiah ve Roberto Carlos'dan, hatta zaman zaman Alex'ten yeteri kadar yararlanamadık. Aslında sezona iyi bir başlangıç yapmıştık. Süper Kupa ile başlayan mücadeleyi, Şampiyonlar Ligi'nde kendi sahamızda oynadığımız hiçbir maçı kaybetmeyerek geçtik. Dün finali oynanan Fortis Türkiye Kupası'nın en büyük adayı olarak, nedenini bilmediğim bir şekilde, kupa maçında Galatasaray'la yaptığımız maçta elendirildik.

Takımlar, yatırımlarını sezon başında yaparken, sezon içinde bu yatırımlarını geri almak için uğraşırlar. Milan'a bakın, Kaka'nın oynamamış olması, düşüşünü çok net bir şekilde göstermektedir. Biz de Roberto Carlos'u, sezonun en önemli maçlarında oynatamadık. Bu şanssızlığı yaşamak zorunda kaldık. Carlos olsaydı, durumumuz farklı olabilirdi. Bazı oyuncuların sadece sahada olması yeterlidir, çünkü bu oyuncular, diğer oyuncuların verimliliğini arttırırlar. Messi ve Ronaldinho'suz bir Barcelona izledik. Döndüklerinde ise ne kadar etkili olduklarını tekrar gördük. İşte bu şekilde, sezon içinde sakatlıklar anlamında şanssızlıklar yaşadık.''

''HER ZAMAN ÜST DÜZEY BAŞARI''

Zico, Fenerbahçe'nin her zaman başarı sağlamayı hedeflemesi gerektiğini belirterek, ''Önümüzdeki yıl, en azından bu sezon aldığımız başarının tekrarlanması gerekir. Fenerbahçe, her zaman üst düzey başarıyı hedeflemek zorundadır. Artık Avrupa takımları da Fenerbahçe'ye daha dikkatli bakacaklardır. Daha iyi bir istikrar yakaladığımızda, üst düzey başarılar da yakalanır'' dedi.

Bu sezon kendisini en çok, Sevilla ile yaptıkları iki karşılaşmanın sevindirdiğini anlatan Zico, en çok üzüldüğü karşılaşmanın ise son dakikada yedikleri golle galibiyeti kaçırdıkları Ankaraspor maçı olduğunu söyledi.

Futbolun içinde artık şaşıracak bir şey görmediğini konuşmasında dile getiren Brezilyalı teknik adam, ''Ama burada şaşırdığım tek şey, Galatasaray'la yaptığımız kupa maçında Gökhan'ın oyundan atılmasıdır. Bunun bilinçli bir şekilde yapıldığını düşünüyorum. Skor bir anda aleyhimize döndü ve bu yapılan hareket için, kimsenin hiçbir şey yapmadığını gördüm'' ifadesini kullandı.

''BAZEN YANLIŞ KARAR ALABİLİRİM''

Zico, bugüne kadar aldığı kararlarda yanlış yapıp yapmadığı sorusuna, ''Aldığım kararların her zaman doğru olduğunu düşünüyorum, ama bir bakmışsınız ki doğru diye düşündüğünüz şey, daha sonra size yanlışlığı yaşatmış. Bunu sezon içinde zaman zaman yaşadım'' yanıtını verdi.

Fenerbahçeli taraftarlara da teşekkür eden Zico, ''Kötü günler yaşamamıza rağmen, her zaman bizim yanımızda oldular ve destek verdiler. Biz burada olduğumuz sürece, bu takımın savaşçı ruhunu, her zaman, her şeyin en iyisini hedeflediğimizi görecekler'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious