Eksta vergi mi geliyor

Eksta vergi mi geliyor.5587
  • Giriş : 14.07.2006 / 00:00:00

Faiz arttı, 400 milyon YTL ekstra vergi gelecek

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MALİYE Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye’nin geleceğinin parlak olduğunu, taviz verilmeden ekonomi politikalarının uygulanmasına devam edileceğini söyledi. Londra’da Citigroup’un binasında basın toplantısı düzenleyen Unakıtan, "Yüzde 6.5’luk faiz dışı fazla hedefine devam edilecek. Bütçe giderlerinde artış yapılmayacak, gelirlerdeki artışlardan tasarruf edilecek. Faizlerdeki artışa bağlı olarak faizden alınan vergilerde kabaca 400 milyon YTL artış olacak" diye konuştu.

STOPAJ PAZARTESİ GÖRÜŞÜLECEK:

Londra’da Türkiye’de yapılan özelleştirme uygulamalarına ve genel olarak Türk ekonomisine ilişkin büyük bir ilgi olduğunu belirten Unakıtan, özelleştirmede önümüzdeki dönemde büyük enerji dağıtımı şirketlerinin özelleştirmesine başlayacaklarını da belirtti. Unakıtan, bunun yanı sıra Tekel, Petkim ve Milli Piyango özelleştirmelerinin gündemde olduğunu anlattı. Unakıtan, bir süre önce yabancı yatırımcılar için sıfırlanan stopaj oranlarının yerli yatırımcılar için de büyük olasılıkla azaltılabileceğini söyleyerek, "Bu konu pazartesi günü Bakanlar Kurulu’nda ele alınacak" dedi

2008 ENFLASYON HEDEFİ YÜZDE 4:

Son zamanlarda enflasyonda bir miktar artış yaşandığını, ancak alınan tedbirlerle ülkenin enflasyon hedeflerinde bir değişiklik yapılmamasının sağlandığını da belirten Unakıtan, 2007-2008 yılları sonu itibariyle enflasyon hedefinin yüzde 4 olduğuna işaret etti. Kamu net borç stokunun da 2005 yılı sonu itibariyle yüzde 55.8’e geriletildiğini belirten Maliye Bakanı, bu rakamın geçmişte yüzde 90’lara kadar yükseldiğini hatırlattı. Borçların içindeki yabancı para oranının yüzde 48’lerden yüzde 15’lere düşürüldüğünü ve ülke riskinin azaltıldığını belirten Unakıtan, Türkiye’nin bütçe yapısının da düzeltildiğini, bütçe açıklarının geçen yıl yüzde 2’lere kadar indirildiğini anlattı. Bu yıl bütçenin 6’ncı ay sonu itibariyle 2.5 milyon YTL fazla verdiğini belirten Unakıtan, sürdürülebilir büyümenin sağlandığını söyledi.

İNGİLİZ HASTALARIN TERCİHİ:

Kemal Unakıtan, Türkiye’ye gelen yabancı sermayede Türkiye’de yabancıların mülk edinmesi ve sağlık turizmi gibi unsurların da rol oynadığına dikkat çekti. Avrupa’nın hastalarının artık doktor altyapısı kuvvetli Türkiye’ye tedaviye geldiklerini anlatırken Türkiye’de akredite olmuş hastanelerin bulunduğunu belirtti. Unakıtan, İngiltere’de bir göz ameliyatı için dört ay sıra bekleyen hastaların Türkiye’de aynı paraya uçak gidiş dönüş parası dahil sıra beklemeksizin aynı ameliyatı oldukları gibi üç gün de tatil yaptıklarını söyledi.

Merkez Bankası bağımsız erken seçim asla olmaz

MERKEZ Bankası’nın bağımsızlığı konusunda hassas bir tutum içinde olacaklarını, Türkiye’deki cari açık problemine kalıcı çözüm için üretimin iç pazardan ihracata kayması için gereli tedbirleri alacaklarını belirten Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, "Siyasi istikrara da dikkat edeceğiz. Önümüzde Cumhurbaşkanlığı seçimleri var. Bu seçimin zamanında ve anayasal kurallar içinde yapılmasını sağlayacağız. Yine 2007 yılı sonunda genel seçimler var. Bu seçimler zamanında yapılacak ve Türkiye’de erken seçim asla olmayacaktır. Gündemimizde erken seçim gibi bir madde yok" dedi. Unakıtan, seçimler nedeniyle herhangi bir popülist politika da uygulamayacaklarını kaydetti.

Dalgada neyin etkili olduğunu ölçen alet yok

MALİYE Bakanı Kemal Unakıtan, son ekonomik dalgalanmaların sadece Türkiye’de değil, başka ülkelerde de etkili olduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti: "Bu dalgalanmanın Türkiye’de fazla hissedilmesinin içsel sebepleri de var. Kimisi bunu enflasyondaki yükselişe, kimisi Merkez Bankası başkanı seçimine, kimisi de cari açığa bağlıyor. Bunların hepsi etkili olmuştur. Ancak hangisinin ne kadar etkili olduğunu ölçen bir alet yok. Burada önemli olan hemen tedbir almaktı. Biz de Merkez Bankamız da bunu yaptık. Bu sadede de piyasalarda bir sakinlik söz konusu."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious