Ekvador, Kolombiya sınırına asker yığdı

  • Giriş : 03.03.2008 / 08:51:00

Kolombiya askerlerinin önceki gün sınırı geçip Ekvador'da Kolombiya Devrimci Silahlı Güçler'in (FARC) iki numaralı ismi Raul Reyes'i öldürmesinden sonra Venezüella'nın ardından Ekvador da Kolombiya sınırına asker yığdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ekvador Devlet Başkanı Rafale Correa, askerlerin Kolombiya sınırına gönderildiğini ve Kolombiya büyükelçisinin ülkeden sınır dışı edildiğini bildirdi.

Güney Amerika'da son yılların en büyük gerginliğine neden olan sınır ötesi operasyonla FARC'ın liderlerinden birinin öldürülmesinden sonra Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in ardından solcu müttefiki Correa da Kolombiya büyükelçisini kovdu ve Ekvador'un Bogota büyükelçiliğindeki diplomatlarını geri çağırdı.

-KOLOMBİYA'DAN KARŞI ATAK-

Gerginliğin ilk aşamalarında askerlerinin sınırı geçmesi nedeniyle özür dileyen ve askerlerinin Ekvador tarafından açılan ateş altında kalması nedeniyle operasyona mecbur kaldıklarını açıklayan Kolombiya, Ekvador yönetimine suçlamalarda bulunmaya başladı.

ABD'nin müttefiki olan Kolombiya, bir FARC kampında, gerillalarla Correa arasında bağlantı bulunduğunu gösteren belgeler ele geçirdiklerini açıkladı.

Kolombiya güvenlik yetkilileri, FARC liderlerinden birinin öldürüldüğü kamptaki bir bilgisayarda ele geçirilen belgelerin FARC'nın Correa ile ilişkilerini derinleştirdiğini gösterdiğini savundu.

Kolombiya Devlet Başkanı Alvaro Uribe daha önce de sık sık FARC'ın Venezuela ve Ekvador topraklarını kullandığı suçlamasında bulunuyordu.

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez de Kolombiya askerlerinin Ekvador sınırını geçmesi üzerine dün Bogota'daki elçiliği kapatıp sınıra asker takviyesi yapmış, hava kuvvetlerinin de seferber edilmesi gerektiğini söylemiş, ancak savaş istemediklerini kaydetmişti.

Venezuela'nın Kolombiya'daki elçiliğinin kapatılması ve burada bulunan tüm diplomatik personelin geri çekilmesi talimatı verdiğini belirten Chavez, Kolombiya'nın hareketlerinin, Latin Amerika'da bir savaşa yol açabileceğini söylemişti.

Hugo Chavez, ayrıca Kolombiya Devlet Başkanı Uribe'yi, FARC lideri Reyes'i Ekvador'da öldürülmesi operasyonuyla ilgili ayrıntılar konusunda yalan söylemekle de suçlamıştı.

Kolombiya ordusu, önceki gün Ekvador tarafındaki bir kampa hava bombardımanı desteğinde operasyon düzenlemiş ve FARC yönetimindeki 7 kişiden biri olan Reyes'i öldürdüklerini açıklamıştı.

Öte yandan, militanlarla mücadelesinde Uribe'ye destekleyen ve Orta Doğu'dan sonra en büyük askeri yardımını bu ülkeye yapan ABD, gelişmeleri takip ettiğini açıkladı.

Fransa da bütün taraflara itidal çağrısında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious