Ekvador ile Kolombiya arasında gerginlik

Ekvador ile Kolombiya arasında gerginlik.18100
  • Giriş : 24.06.2008 / 22:05:00

Latin Amerika ülkelerinden Ekvador, topraklarında sınırötesi operasyon düzenleyen Kolombiya'ya ticari yaptırımlar uygulayabileceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Latin Amerika ülkelerinden Ekvador, mart ayında topraklarına sınırötesi operasyon düzenleyen Kolombiya'ya ticari yaptırımlar uygulayabileceğini açıklarken, Kolombiya da diplomatik ilişkilerin yeniden kurulmasını ertelediğini bildirdi.

Kolombiya Dışişleri Bakanı Fernando Araujo da, bir radyoya yaptığı açıklamada, Ekvador Devlet başkanı Rafeal Correa'nın "saldırgan" açıklamalarının ardından diplomatik ilişkilerin yeniden kurulması sürecinin ertelendiğini kaydetti.

Ekvador Dışişleri Bakanı Isabel Salvador, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilerde Kolombiya'ya bazı ticari kısıtlamalar uygulanması olasılığını bir kenara bırakmadıklarını söyledi.

Bu arada, Amerikan Devletleri Örgütü (OAS), bugün Ekvador ve Kolombiya'ya bir çağrıda bulunarak, iki ülke arasındaki ilişkilerin düzelmesine zarar verecek kamuoyu açıklamalarına son vermelerini istedi.

Mart ayında Kolombiya'nın Ekvador topraklarına sınır ötesi operasyon düzenleyerek Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri'ne (FARC) ait bir kampı vurmasının ardından iki ülke ilişkileri gerilmişti.

İki ülkenin, bu hafta eski ABD Başkanı Jimmy Carter'ın arabuluculuğunda ve maslahatgüzarlar seviyesinde bir araya gelmesi planlanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious