Ekvador Kolombiya ile ilişkilerini kesti

Ekvador Kolombiya ile ilişkilerini kesti.10534
  • Giriş : 04.03.2008 / 11:18:00

Kolombiya askerlerinin cumartesi günü sınırı geçip Ekvador'da Kolombiya Devrimci Silahlı Güçler'in iki numaralı ismi Raul Reyes'i öldürmesinin ardından, Ekvador, Kolombiya ile diplomatik ilişkilerini kesti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kolombiya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Ekvador hükümetinin diplomatik mesajında, "Meydana gelen olaylar ve dostlukla bağdaşmayan suçlamalar karşısında ve diplomatik ilişkiler konusundaki 1961 tarihli Viyana sözleşmesine uygun olarak Ekvador hükümeti Kolombiya hükümetiyle diplomatik ilişkilerini kesme kararı almıştır" denildi.

Ekvador hükümeti mesajında, Kolombiya Emniyet Müdürü General Oscar Naranjo'nun Ekvador hükümetiyle FARC arasında ilişki olduğu şeklindeki suçlamalarını da kesin bir ifadeyle reddetti.

Televizyondan halka seslenen Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa, "Reyes'e düzenlenen saldırı Betancourt ve diğer rehinelerin serbest bırakılmasını engelledi" dedi.

Correa, "aralarında Ingrid Betancourt'un da bulunduğu 11 rehinenin serbest bırakılması için yapılan görüşmelerde yeterince ilerleme sağlandığını, ancak her şeyin savaşçı ve otoriter eller tarafından tehlikeye atıldığını" söyledi.

Bu arada Venezuela Dışişleri Bakanlığı, Caracas'taki Kolombiya büyükelçisi ile diplomatik personelin tamamının "derhal sınırdışı edilmesi" talimatı verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious