El bagajına AB limiti

El bagajına AB limiti.15217
  • Giriş : 05.11.2006 / 00:00:00

Uçuş güvenliğini artırmayı hedefleyen AB'nin yeni bagaj düzenlemesi yarın devreye giriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupa Birliği'nin uçuş güvenliğini artırmak için gündeme getirdiği el bagajlarıyla ilgili yeni düzenlemeler yarın devreye giriyor.
Alınan önlemler özellikle sıvı nitelikli maddelere odaklanacak ve sudan diş macununa, kontakt lens solüsyonundan parfüme kadar her tür sıvı ve yarı sıvı maddeyi kapsayacak.

Yeni kurallar gereği her biri 100 mililitreyi geçmeyecek olan sıvı içerikli maddeler şeffaf ve yeniden kapatılabilen plastik bir poşete yerleştirilecek. Bu poşetin hacmi 1 litreyle sınırlı olacak.

Yolcular güvenlik noktalarında yanlarına alacakları sıvı maddeleri içeren bu poşetleri görevlilere göstermekle yükümlü olacak. El bagajlarındaki sıvılarla ilgili uygulama su ve diğer içecekler, şurup, çorba, krem, merhem, parfüm, sprey, her türlü jel, tıraş köpüğü, deodoran ve benzeri nitelikli basınçlı tüpler, diş macunu dahil her türlü macun, sıvı katı karışımı maddeler ve makyaj malzemelerini kapsıyor. Bebek maması ve ilaçlar için istisna uygulanabilecek.

Free shop'lar hariç

Kurallar gereği, güvenlik kontrolünden geçmeden önce ve havaalanı dışından alınmış geniş hacimli sıvı maddeler kabine kesinlikle alınmayacak. Pasaport ve uçuş kartlarının kontrol edildiği noktaları geçtikten sonra alınmış parfüm, içki ya da benzeri sıvılarla ilgili herhangi bir kısıtlama yok. Ancak son güvenlik noktasına kadar orijinal paketlerin korunması gerekiyor.

Nisandan itibaren el bagajlarıyla ilgili yeni yasaklar devreye sokulacak. Buna göre kabine alınabilecek bagajın boyutları 56x45x25 santimetreyi geçemeyecek, müzik aletleri ve kamera gibi cihazlar uygulama dışında kalacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious