El Beşir Türkiye'ye geliyor

El Beşir Türkiye'ye geliyor.7641
  • Giriş : 24.07.2008 / 18:31:00

Dışişleri, Sudan'ın, Devlet Başkanı Ömer Hasan El Beşir'in 18-21 Ağustosta İstanbul'da yapılacak Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesine katılacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tepedelen, 7. Türkiye-Afrika Çalıştayında konuya ilişkin basın mensuplarının soruları üzerine, "Bize intikal eden bilgiye göre Sudan, cumhurbaşkanının katılacağını bildirdi. Normal koşullarda geleceğini var sayıyoruz" dedi.

Zirvede yer almak isteyen ülkelere, kesin katılımlarını 1 Ağustosa kadar Dışişleri Bakanlığına bildirmeleri ricasında bulunduklarını belirten Tepedelen, zirveye devlet ve hükümet başkanları düzeyinde katılacağını bildiren ülke sayısının bugün itibarıyla 20-22 arasında olduğunu, bu sayının zirve yaklaştıkça artabileceğini kaydetti.

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Sudan Devlet Başkanı El Beşir hakkında, soykırım yaptığı, insanlığa karşı suç işlediği ve Darfur'da savaş suçu işlediği gerekçesiyle dava açmıştı.

-7. TÜRKİYE-AFRİKA ÇALIŞTAYI-

"Türkiye- Afrika STK Forumu" konulu 7. Türkiye-Afrika Çalıştayı, Türkiye Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) Afrika Enstitüsü ve Diplomasi Muhabirleri Derneğinin (DMD) işbirliğiyle Limak Ambassadore Butik Otel'de düzenlendi.

İstanbul'da 14-16 Ağustosta yapılacak Türkiye-Afrika Sivil Toplum Kuruluşları Forumunun ön hazırlık toplantısı niteliğindeki çalıştayda konuşan TASAM Başkanı Süleyman Şensoy, daha önce Çin, Hindistan ve AB'nin ev sahipliğinde yapılan forumun bu kez Türkiye'de yapılacak olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Foruma ilişkin çalışmaları özetleyen Şensoy, İstanbul'a 100 kadar sivil toplum kuruluşunun gelmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Forumun başarılı geçmesinin önemine işaret eden Şensoy, Türkiye ile Afrika sivil toplum kuruluşları arasında işbirliği kanallarının açılması ile bundan sonraki sürecin kurumsallaşmasının başlıca amaçları olduğunu söyledi.

TASAM Başkan Yardımcısı emekli Büyükelçi Murat Bilhan da Türkiye'nin Afrika'ya açılımının hayati önemde olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin bu kıtayla hiçbir ciddi sorunu bulunmadığını, bunun da büyük avantaj olduğunu belirtti. Bilhan, Türkiye'nin çok boyutlu dış politika izlediğini ifade ederek, Afrika'nın Türkiye için tabii bir etkileşim ve işbirliği alanı oluşturduğunu kaydetti.

Büyükelçi Kenan Tepedelen de konuşmasında Türkiye-Afrika yakınlaşmasında medyanın rolünün büyük olduğunu belirterek, bu konuda bilinçlenmenin önemine işaret etti.

-FORUM-

Türkiye-Afrika Sivil Toplum Kuruluşları Forumu, Türkiye'nin ve Afrika'nın önde gelen kuruluşları arasında işbirliği alanlarının belirlenmesi ve STK'lar arasında geniş eksenli bir işbirliği platformunun oluşturulmasını hedefliyor.

Bu kapsamda, Afrika'ya ilişkin hazırlanacak geniş kapsamlı projelerin daha somut sonuçlar vermesi açısından, kıtanın daha yakından tanınmasına ve ikili, bölgesel ve çok taraflı ilişkilerin gelişimine katkıda bulunacak ve mevcut sorunları azaltacak nitelikte projelerin üretilmesi ve uygulamaya konulması ayrıca amaçlanıyor.

"Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi" öncesi düzenlenecek forumda, zirve hedeflerine uygun olarak Afrika ve Türk halkları arasında sivil etkinliklerin artırılmasına ilişkin sorunların ele alınacağı ve çözüm yollarının aranacağı geniş eksenli bir işbirliği platformunun oluşturulması ve ortak bir deklarasyon yayımlanması bekleniyor.

Çalıştaya konuşmacıların yanı sıra Milli Savunma Bakanı Dış Politika Danışmanı Büyükelçi Numan Hazar, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilci Yardımcısı Roland Schilling, Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Proje Asistanı Irmak Kurttekin, TASCA Başkanı Muhammed Adil, Türkiye İhracatçılar Meclisi Afrika Çalışmaları Koordinatörü Yalın Alpay ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Görmez'in yanı sıra Afrika ülkelerinin Ankara'daki temsilcileri katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*