El çabukluğuyla 17 500 dolarlık vurgun

  • Giriş : 30.03.2007 / 00:00:00

Gürcistan uyruklu 2 kişi Samsun'da girdikleri bir kuyumcuya 17 500 dolar sattılar.Fakat el çabukluğuyla 274 dolarla değiştirdiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

SAMSUN’da bir kuyumcuya giden Gürcistan uyruklu 2 kişi, dolar alacaklarını söyledi. 17 bin 500 doları desteler halinde üst üste tezgahın üzerine koyan kuyumcuyu Gürcülerden biri oyalarken, diğeri para destelerini alıp yerine üzerinde 100 dolar, aralarda ise 1’er dolarlık banknotlar bulunan toplam 274 dolar tutarındaki desteleri üst üste bıraktı. Ardından, “Paramız eksikmiş. Bankadan çekip gelelim” diyen kişiler dükkandan çıkarak ortadan kayboldu.


Müşterilerin geri gelmemesi üzerine dolarları kaldırıp kasaya koymak isteyen kuyumcu Sebahattin Demircioğlu, destelerin 1'er dolardan oluştuğunu görünce şok geçirdi ve hemen polise haber verdi.

Bugün öğle saatlerinde Kale Mahallesi’ndeki Demircioğlu Kuyumcusu'na giden Gürcistan uyruklu 2 kişi, kuyumcu Sebahattin Demircioğlu’na dolar alacaklarını söyledi. Demircioğlu, daha önce de kendisinden dolar alışverişi yapan Gürcülere, 100’er dolarlık 10'luk banknotlar halinde destelerden oluşan 17 bin 500 doları sayıp masanın üzerine bırakarak karşılığı YTL'yi beklemeye başladı. Bu sırada Gürcülerden biri kuyumcuyu lafa tutarken, diğeri cebinden çıkardığı üzerinde 100 dolar, aralarda ise 1'er dolar olan desteleri çaktırmadan masanın üzerine bırakarak 17 bin 500 doları aldı. Bir süre daha kuyumcuyla konuşan 2 kişi, paralarının yetersiz olduğunu, bankadan alıp geleceklerini söyleyerek dışarıya çıktı.

KASAYA KOYARKEN FARKETTİ

Müşterilerinin geri gelmemesi üzerine kuyumcu Demircioğlu, çekmeyeceye koyduğu paraları alarak kasaya koymak istedi. Ancak, banknotların sadece bir tanesinin 100'lük, diğerlerinin 1'lik dolar olduğunu görünce şaşkına döndü. Polisi arayarak dolandırıldığını ihbar eden Sebahattin Demirci şunları anlattı:

“Gürcistan uyruklu kişilerdi. Daha önceden de bir kaç kez benden dolar almışlardı. Yine dolar istediler. Ben de parayı çıkarıp masanın üzerine koyup Türk parası ödemelerini bekliyordum. Paralarının çıkışmadığını, bankadan alacaklarını, çantalarının da burada kalmasını söyleyerek gittiler. Ben de önceden tanıdığım için güvendim. 1 saat kadar bekledim. Onlar gelmeyince de parayı kasaya koymak istedim. O zaman dolandırıldığımı anladım.”

ÖNCEKİ ALIŞVERİŞLERDE İNCELEMİŞLER

Gürcü dolandırıcıların, daha önce birkaç kez dolar aldıkları kuyumcunun dolarları nasıl destelediğini inceledikleri ve bu kez planlı olarak dolandırmak için geldikleri anlaşıldı. Polis kuyumcu Sebahattin Demirci’nin verdiği eşgal üzerine Gürcistan uyruklu olan iki dolandırıcıyı yakalamak için çalışmalara başladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious