El Cezire geliyor

  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

Ortadoğu’nun CNN’i El Cezire, Türkiye’ye geliyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kanal zaman zaman Türkçe programlara da yer verecek. Kanalda bazı programların da Türkçe altyazılı olması üzerinde çalışmalar yapılıyor.

Körfez Savaşı’nı CNN’den izleyen tüm dünya, 11 Eylül saldırılarının ardından ABD’nin Afganistan’a başlattığı operasyonu ise El Cezire’den izledi. Sıcak haberlerin görüntülerini tüm dünyaya geçen El Cezire, adını özellikle Usame Bin Ladin’in açıklamalarını yayınlayarak duyurdu. Bu açıklamaları CNN bile El Cezire’den alıp yayınlamak zorunda kaldı. 30 ülkede 50’den fazla muhabiri bulunan El Cezire’nin hiçbir kanalın ilgi göstermediği bölgelerde büroları bulunuyor. Modern giysili muhabir ve spikerleriyle dikkat çeken El Cezire, 17 şubat 2001’de ABD’nin Irak’a düzenlediği hava saldırısını CNN’den 15 dakika önce vererek bir ilke imza attı.

Katar emiri 1995 yılında kurdurdu

1995 yılında Katar Emiri Şeyh Hamid bin Halife, babasını tahttan indirip iktidara geçtikten sonra “Yarımada” anlamına gelen El Cezire televizyonunun kurulmasını emretti. Emir, kanalın 5 yıllık bütçesi olan 150 milyon doları da peşin verdi. El Cezire’nin bölgedeki farklılığı ise herkese açık olmasından kaynaklanıyor. Suudi ve Iraklı muhalifler, sürgündeki komünistler, farklı İslami mezheplerin temsilcileri bile kanalda telefonla seslerini duyuruyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious