El Cezire kameramanı 6 yıl sonra özgürlüğüne kavuştu

El Cezire kameramanı 6 yıl sonra özgürlüğüne kavuştu.10826
  • Giriş : 02.05.2008 / 15:37:00

ABD'nin Guantanamo'da kampında bir suçlama olmadan 6 yıldır tutulan El Hac'ın serbest bırakıldığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Merkezi Katar'da bulunan yayın kuruluşu El Cezire'den yapılan açıklamada, uzun süredir girdiği açlık grevi nedeniyle sağlık sorunları yaşayan Sudan asıllı Sami El Hac'ın, ABD'ye ait askeri bir uçakla bu sabah Sudan'ın başkenti Hartum'a geldiğini duyurdu.

El Cezire'nin haberinde, El Hac'ın, 2001 yılı aralık ayında Afganistan sınırı yakınında seyahat ederken Pakistanlı istihbarat yetkililerince göz altına alındığı, kameramanın, bu sırada El Cezire adına Afganistan'da çalıştığını gösteren yasal bir vizeye sahip olduğu belirtildi.

El Kaide örgütünün lideri Usame bin Ladin'in görüntülerini çektiği iddia edilen El Hac'ın, 2002 yılı ocak ayında ABD ordusuna teslim edildiği, ancak hiç suçlanmadığı veya yargılanmadığı kaydedildi.

El Cezire, Sami El Hac'ın 2007 yılı ocak ayından bu yana açlık grevinde olduğu ve günde iki kere zorla burnundan beslendiğini duyururken, El Hac'ın sedyeyle hastaneye götürülürken çekilen görüntülerini yayınladı.

Haberde, Guantanamo'dan El Hac ile birlikte 2 Sudanlının daha salıverildiği belirtildi. Sami El Hac, El Cezire'ye telefonla yaptığı açıklamada, 'Mutlu olmalıyız ama aynı zamanda (hala tutulan) kardeşlerimiz için üzgünüz' diyerek, Guantanamo'daki yetkilileri, Müslüman esirlerin dini hassasiyetlerine sürekli olarak saygısızlık etmekle suçladı.

Guantanamo'daki koşulların çok kötü olduığunu anlatan Hacc, 'İnsanlık şartlarımız, insanlık onurumuz ihlal edildi. ABD yönetimi bütün dini, ahlaki ve insani değerlerin ötesine geçti' diye konuştu. Hac, 'Guantanamo'da fareler bile daha insani muamele görüyor. Fakat 50 farklı ülkeden gelen bizler, bütün haklar ve imtiyazlardan mahrum bırakıldık. Bu insanlara hayvanlara tanıdıkları hakları bile vermediler' ifadesini kullandı.

El Cezire'nin genel müdürü Vedah Hanfar da ABD ordusunu, kameramanı kanalda casusluk faaliyetleri yürütmeye zorlamakla suçlayarak, bu konuda endişeli olduklarını ve El Hac'ın El Cezire ile yola devam edeceğini söyledi.

Pentagon konuyla ilgili açıklama yapmazken, Savunma Bakanlığından adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir yetkili, Sami El Hac'ın serbest bırakılmadığını, Sudan hükümetine teslim edildiğini kaydetti. Sudan Adalet Bakanı Abdülbasit Sabderat ise Washington yönetiminin şimdiye kadar kameramana karşı kanıt bulmak için yeterince zamanı olduğunu belirterek, Hartum yönetiminin El Hac'ı tutuklama planı olmadığını açıkladı.

El Hac'ın avukatı Zakary Katznelson da, müvekkilinin, Sudan'da tek bir gün bile tutuklu kalmasını haklı kılacak herhangi bir nedenin var olmadığına inandıklarını belirtti.

Gazze Şeridi'nde kaçırılan ve aylarca rehin tutulan BBC muhabiri Alan Johnston, geçen yıl El Hac'a kendisini kaçıranlara yaptığı 'serbest bırakın' çağrısı ve desteği nedeniyle bir teşekkür mektubu yazmıştı.

STARGAZETE

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious