El Cezire’de Türkiye belgeseli başlıyor

El Cezire’de Türkiye belgeseli başlıyor.16379
  • Giriş : 02.01.2009 / 14:18:00

Ortadoğu’nun CNN’i olarak bilinen Katar televizyonu El Cezire’nin belgesel kanalında, "Türkiye’nin Değişen Yüzü" adlı bir belgesel filmi yayınlanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'nin Değişen Yüzü, El Cezire'de ekrana geliyor. El Cezire'de Türkiye belgeseli başlıyor. Ortadoğu'nun CNN'i olarak bilinen Katar televizyonu El Cezire'nin belgesel kanalında, "Türkiye'nin Değişen Yüzü" adlı bir belgesel filmi yayınlanacak.

4 Ocak'tan itibaren üç gün boyunca ekrana gelecek belgeselde, Türkiye'nin son yıllarda yaşadığı değişim ve dönüşüm ele alınıyor.

YEDİRENK FİLM tarafından hazırlanan "Türkiye'nin Değişen Yüzü" adlı belgesel film Ortadoğu'nun CNN'i olarak bilinen Katar televizyonu El Cezire'nin belgesel kanalında ekrana geliyor.

Üç bölümden oluşan ve ilk bölümü 4 Ocak Pazar günü saat 17 : 30'da ekrana gelecek belgeselde 1923'den bu yana büyük bir modernleşme ve kalkınma projesi uygulayan Türkiye'nin son yıllarda ekonomide, siyasette, Avrupa Birliği üyeliği ve dünya siyasetinde yaşadığı değişim ve dönüşüm, tanınmış siyasal ve sosyal aktörler, gözlemci ve akademisyenlerin değerlendirmeleriyle sunuluyor.

Ülkemizde yaşanan değişim ve dönüşümün nasıl sağlandığı ve ulaşılan seviyenin dünya kamuoyuna anlatılması amacıyla hazırlanan belgeselin birinci bölümünde “Türkiye'de Değişen Siyasi Yapı”, ikinci bölümünde “Ekonomik Yapı” ve üçüncü bölümünde “Avrupa Birliği İlişkileri” irdeleniyor. Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, TOBB Başkanı Rifat Hisacıklıoğlu ve İKV Başkanı Dr. Haluk Kabaalioğlu'nun moderatörlüğüyle sunulan belgesele Yazar Ali Bayramoğlu, Vatan Gazetesi Ankara Temsilcisi Bilal Çetin, AK Parti Milletvekili-Eski Meclis Başkanı Bülent Arınç, AK Parti Milletvekili Canan Kalsın, AK Parti Milletvekili Güldal Akşit, CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, MÜSİAD eski başkanı Ömer Bolat, Ekonomist Prof. Dr. Ahmet Tabakoğlu, Ekonomist Prof. Dr. İbrahim Öztürk, Akademisyen/Yazar Prof. Dr. Mehmet Altan, Akademisyen/Yazar Soli Özel, Kamuoyu Araştırma Uzmanı Tarhan Erdem ve Kuveyt Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Ufuk Uyan yaptıkları değerlendirmelerle katılıyorlar.

Bugüne kadar yaptığı tanıtım filmleri ve özel kanallar ile TRT için hazırladığı belgesellerle adını duyuran Yedirenk Film, daha önce de El Cezire Belgesel kanalı için Kangal, Mimar Sinan, Türk Müziği ve Balkanlar'da Ramazan gibi belgesel programlar hazırlamıştı.

Program bilgileri şöyle:

Yönetmen: Neslihan Karaduman

“Türkiye'nin Değişen Yüzü”

Kanal: Al Jazeera Documentary Channel

Süre: 30 dakika

Bölüm sayısı: 3

Yayın Tarihi: 04 Ocak 2009 / 17.30 (1. bölüm)

Yönetmen: Neslihan Karaduman

Danışman ve metin yazarı: Kemal Öztürk

Genel Koordinatör: İsrafil Kuralay

Yapımcı: Kemal Çiftçi - Bilal Arıoğlu

Kameraman: Kamil Çatak

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*