El Cezire'ye Irak şoku!

  • Giriş : 10.05.2007 / 00:00:00

Irak hükümeti, Şii lider Büyük Sistani hakkındaki yayınının ardından El Cezire kanalına karşı yasal bir süreç başlatma kararını ezici bir çoğunlukla onayladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Meclisin başlatacağı yasal sürecin içeriği konusunda bilgi verilmedi, ancak Meclis Başkanı Mahmud El Meşhadani buna meclisin yasal biriminin karar vereceğini söyledi. Oylamadan önce yapılan tartışmada bazı milletvekilleri kanala karşı dava açmayı isterken, Şii milletvekili Veyel Abdüllatif de El Cezire’yi Irak’taki mezhep çatışmasını kışkırtmakla suçladı.

El Cezire’de yer alan bir programda, Sistani’nin liderlik vasfı hakkında sarf edilen sözlere kızan Şiiler, cuma günü Basra ve Necef’te gösteriler yapmıştı.
İran meclisi de olayı protesto amacıyla, pazar günü El Cezire muhabirlerinin binaya girişini yasaklamaya karar vermişti. Bu arada, El Cezire’nin Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Şeyh, Irak meclisinin kararından üzüntü duyduklarını söyledi. Şeyh, "Bu Irak’ın kararı. Yapabileceğimiz bir şey yok. Irak hükümetiyle bir sorunumuz yok" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious