El Fetih, Hamas'ı cinayetle suçladı

  • Giriş : 06.01.2007 / 00:00:00

Gazze'de dün cuma namazından sonra camiden çıkarken silahlı kişilerin saldırısına uğrayan din adamının öldürülmesi konusunda El Fetih, Hamas'ı suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gazze'nin Mugazi mülteci kampı camisinin imamı Şeyh Adil Nasır, cuma vaazından sonra camiden ayrılırken, bir arabanın içinden ateş açılmış, imam olay yerinde ölmüştü.

Görgü tanıkları, bir aracın Nasır'ın çıkışını beklediğini ve onunla birlikte camiden çıkanların üzerine ateş açtığını belirtmişti.

Olay sırasında Nasır'ın yanında bulunan yardımcısı Cibril El-Aur da ağır yaralanmıştı.

El Fetih, Nasır'ın (50) öldürülmesinden Hamas'ı sorumlu tuttu. El Fetih'in açıklamasında, "Şeyh Nasır, bazı silahlı militanlarının (perşembe günü) işlediği suçlar nedeniyle Hamas'ı eleştirdikten sonra cami çıkışında öldürüldü" denildi.

Hamaslı yetkililer ise cinayeti soruşturduklarını açıkladı.

Herhangi bir grup ya da partiden olmadığı belirtilen Nasır'ın, mülteci kampının sakinlerince yakından tanındığı, vaazlarında sıkça Hamas'ı eleştirdiği kaydediliyor.

Nasır'ın, cuma vaazında da perşembe günü Hamas'a bağlı güvenlik güçleri ile örgütün silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları militanlarının, emniyet güçlerinin üst düzey isimlerinden General rütbeli Muhammed Grayyib'in Cebaliye'deki evine düzenlenen kanlı baskını konu ederek, Allah'ın Grayyib'i ve ailesi ile yardımcılarını öldürenleri mutlaka cezalandıracağını söylediği ifade edildi.

Yerel kaynaklar, Nasır'ın vaazında, "saldırıyı önlemeyen Filistinli yöneticilerin de cezasız kalmayacağını" söylediğini belirtti.

Muhammed Grayyib, iki kızı ve iki yardımcısı perşembe akşamı, Hamas'ın güvenlik güçleri ile diğer silahlı militanlarının evine düzenlediği roketli bombalı saldırıda ölmüş, Grayyib'in eşi ağır yaralanmıştı.

Hamas'ın saldırısı sırasında en az 8 kişi ölmüş, 60 dolayında kişi yaralanmıştı. Yerel kaynakların verdiği, Grayyib'in evine patlayıcı atmaya çalıştıkları sırada 4 Hamaslı militanın patlayıcının ellerinde infilak etmesi sonucu öldüğü bilgisi ise doğrulanamamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious