El Halil'de çatışma: 11 Filistinli...

El Halil'de çatışma: 11 Filistinli....15533
  • Giriş : 29.11.2008 / 23:36:00

Batı Şeria'da, Filistinli nüfusun yoğun olduğu kentlerden El Halil'de, Yahudi yerleşimcilerle Filistinliler arasında çıkan şiddet olaylarında, 11 kişinin yaralandığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yetkililer, şiddet olaylarının, Yahudi yerleşimcilerin uzun süredir Filistinli bir kişiden satın aldıklarını öne sürdükleri ve günlerdir kamp kurdukları ihtilaflı ev çevresinde çıktığını söylediler.

Filistinli kaynaklar, olayların, Yahudi yerleşimcilerin Filistinliler'e ve evlerine taş atmasıyla başladığını ileri sürerlerken, Yahudi yerleşimciler de tersini savunuyor.

İsrailli sınır polislerinin duruma hakim olmasıyla şiddet olayları durulurken, yaralanlardan 4'ünün Filistinli, 2'sinin de sınır polisleri olduğu kaydedildi.

Yahudi yerleşimciler, bölgedeki Kiryat Arba Yahudi yerleşimi ve Patriarklar Mağarası yolu üzerinde bulunan 4 katlı binayı, Filistinli sahibi Faez Recebi'den aldıklarını öne sürüyorlar. Filistinli sahibi ise satmadığını savunuyor.

Yahudi yerleşimciler, binaya ilk kez geçen yıl mart ayında yerleşmişlerdi.

Mahkemelik olan binayla ilgili polis, satış belgelerinin sahte olduğunu ifade ederken, karşılıklı sunulan belgeler üzerine yaptığı incelemede ise İsrail Adalet Yüksek Mahkemesi, Filistinli sahibinin kanıtlarını yeterli bularak, El Halilli Yahudiler'in burayı boşaltmaları gerektiği sonucuna varmıştı. Ancak yerleşimciler, binayı boşaltmak istemiyorlar.

İsrail polisi, binayı uzun süredir boşaltmak istiyor, ancak Yahudi yerleşimcilerin tehditleri polisin binayı tahliye etmesini geciktiriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*