El hijyenine dikkat edin!

El hijyenine dikkat edin!.9964
  • Giriş : 03.02.2009 / 11:26:00

Tokat İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Mete Bayburtlu, el hijyeninin hastane enfeksiyonlarını önlemede en basit ve en etkili yöntem olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hastaneye yatan hastaların yüzde 5-15'inde hastane enfeksiyonu gelişirken, enfeksiyonu önlemede el hijyeninin önemli olduğuna dikkat çakan Dr. Mete Bayburtlu, Sağlık Bakanlığı'nca hazırlanan broşürde konun önemine dikkat çekildiğini belirterek, hayatta bazı şeylerin basit gibi göründüğünü ama özellikle el temizliğinin son derece önemli olduğunu kaydetti.

Bayburtlu, "Gerek solunum yolu, gerek ishalli hastalıkların önlenmesi ve hastane enfeksiyonlarının önlenmesi yönünde en basit ve temel yöntemlerden biri ellerin düzenli olarak sabunla yıkanmasıdır. Çok basit görünen bu önlem sayesinde yazın görünen ishalli hastalıklar, kışın görünen gribal enfeksiyonları ve hastanelerde görünen hastane enfeksiyonlarını önleme yönünde çok önemli adımlar atabiliriz. Ellerin yıkanırken, parmak araları, avuç içlerinin yıkanması konusuna özel önem gösterilmesini tüm vatandaşlarımızdan bekliyoruz suya ve sabuna dokunun mesajı veriyoruz" dedi.

Bayburtlu, hastane ortamında normal su ve sabunla el yıkamanın yeterli olmadığını ifade ederek alkollü el antiseptiklerinin de kullanılmasını tavsiye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*