El Kadı Türkiye’ye gelemez!

  • Giriş : 14.07.2006 / 00:00:00

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Çalışkan, BM’nin, Yasin El Kadı hakkında, söz konusu kişinin teröre yardım ettiği iddiasıyla karar alarak bu kararı Türkiye’ye de ilettiğini anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

’EMNİYETTE TARİKATÇI YAPILANMA’ İDDİALARI

’’Emniyet teşkilatında tarikatçı yapılanma olduğuna dair iddiaların bulunduğunu’’ hatırlatan bir gazetecinin sorusu üzerine de Çalışkan, Emniyet Genel Müdürlüğü mensuplarının Atatürk milliyetçiliği, hukukun üstünlüğü, laiklik ilkeleri çerçevesinde görevyaptığını bildirdi. Çalışkan, ’’Bunun dışında herhangi bir yapılanma söz konusu olamaz’’ dedi.

Bu iddialarla ilgili toplu bir soruşturma yapılıp yapılmadığına dair soru üzerine de böyle bir şeyden bilgisi olmadığını belirten Çalışkan, ’’Herkes, her şey hakkında iddialarda bulunabilir. Teşkilatımız mensuplarından Anayasaya, yasalara aykırı hareket eden tespit edilirse, adli ve idari olarak gereken yapılır’’ yanıtını verdi.

Haftalık bilgilendirme toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çalışkan, bir gazetecinin, Harp Okulları Komutanı Tümgeneral Reha Taşkesen’in telefonlarının polis tarafından dinlendiğine dair iddialar bulunduğunu hatırlatması üzerine, ’’Dinlemekonusu hukuk sistemimizde düzenlenmiştir. Telefonlar sadece hakim kararıyla dinlenir. Emniyet Genel Müdürlüğünün bu konuda ilgisi ve bilgisi yoktur’’ dedi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan ayrıca, Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu’nun makam aracında bulunan kanın bir insana ait olduğunun tespit edildiğini söyledi.

’KAN LEKESİNDEN DNA ÖRNEĞİ ALINDI’

Danıştay Başkanı Çörtoğlu’nun makam aracında bulunan kanla ilgili soru üzerine de İsmail Çalışkan, arabadaki kanın insan kanı olduğunun kesinleştiğini bildirdi.

Kan lekesinden DNA örneğinin alındığını ve kime ait olduğunun araştırıldığını ifade eden Çalışkan, ’’Arkadaşlarımız, büyük bir ciddiyetle çalışmalarını sürdürüyor’’ diye konuştu.

Bir gazetecinin, ’’Son zamanlarda Emniyet teşkilatı ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin çeşitli konularda karşı karşıya getirildiği ya da getirilmeye çalışıldığına’’ dikkat çekerek sorduğu bir soru üzerineÇalışkan, gazetelerde bu tür yorumların yapıldığını, ancak Emniyet Genel Müdürlüğü ile TSK arasında koordinasyon ve işbirliğinin çok iyi bir düzeyde devam ettiğini vurguladı.

DANIŞTAY SALDIRISI SORUŞTURMASI

Danıştay’a düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner’in, olayın ardından, ’’saldırganların organize suç örgütü olduğunun tespit edildiğine dair açıklamasını’’ hatırlatarak, savcılığın iddianamenin ise ’’türbanla ilgili ve terör örgütü’’ şeklinde hazırlandığını belirten bir gazetecinin sorusu üzerine de Çalışkan, bu konuda yorum yapamayacağını, ancak organize suç örgütünün 2’den fazla kişinin suç işlemek için bir araya gelmesi olduğunun, yasa tarafından tanımlandığını, açıklamanın da bu çerçevedeyapılmış olabileceğini söyledi.

Konuyla ilgili ısrarlı sorular üzerine Çalışkan, ilgili soruşturmanın savcılar tarafından yürütüldüğünü, bu konuda yorum yapmanın söz konusu olamayacağını vurguladı.

’’Ankara Valiliğinin saldırı öncesi Danıştay mensuplarına ’ÇağrılıSistem’ koruma tahsis ettiğini, ancak Başbakan’ın danışmanı Cüneyt Zapsu’ya yönelik suikast iddiaları üzerine Zapsu’ya 2 ayrı koruma tahsis edildiğini’’ söylemesi üzerine de Çalışkan, koruma tahsis edilmesiyle ilgili illerde Koruma Kurulunun karar verdiğini hatırlatarak, kararların kurulun takdirine göre verildiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious