El Kaide davasında karar çıkıyor

  • Giriş : 16.02.2007 / 00:00:00

İstanbul'daki 15- 20 Kasım 2003 tarihindeki bombalı saldırılarından sorumlu olduğu iddia edilen ve El Kaide üyesi olduğu öne sürülen 9 tutuklu davada karar çıkıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul 10, Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada bütün sanıklar ve avukatları dinlendikten sonra iddia makamına davaya ilişkin görüşleri soruldu. İddia makamı, "Mahkeme savunma için verilen üç aylık süreye rağmen bazı tanık ve avukatları dava dosyasını uzatmaya ve davayı sürüncemede bırakmaya yönelik tavırlarında bulunduğu için duruşmaya ek süre verilmesine gerek yoktur" diye görüşlerini mahkeme heyetine sundu.

Bunun üzerine mahkeme başkanı 14 Kasım 2006 tarihinde sanıklara kesin süre verildiğini ve esas hakkında savunmalarını yapmak için sanıkların ihtar edildiğini söyledi. Sanık avukatlarından İlhami Sayan'ın duruşmaya gelmediğine yer veren mahkeme başkanı "İlhami Sayan özel bir hastanede kolayca rapor alabileceği anlaşıldığından ve üç aylık ek süre verildiği göz önüne alındığından bu durumun davayı uzatmaya ve dosyayı sürüncemede bıraktığı anlaşılmıştır" diye konuştu.

Karar için herkes ayağa kalkarken, Loui Sakka, Hamed Obysi, Fevzi Yetiz, Baki Yiğit ve Seyit Ertul ara karar okunurken mahkeme huzurunda ayağa kalkmadı.

Karar için son sözleri sorulan Loui Sakka, son sözünün olmadığın söylerken, Hamed Obysi ise tercümanı aracılığı ile son sözünün olmadığını söyleyerek, Türkçe "Allah büyüktür" dedi.

Öte yandan duruşma esnasında mahkeme salonundan atılan Harun İlhan, salonda olmadığı için son sözünü söyleyemedi. Duruşmaya karar için ara verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious