El Kaide hedefinde Kürtler var

El Kaide hedefinde Kürtler var.13498
  • Giriş : 12.10.2008 / 05:00:00
  • Güncelleme : 12.10.2008 / 00:11:22

El Kaide, K. Irak'taki Kürt yönetimine karşı 'Kürdistan Tugayları'nı kurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Terör örgütü El Kaide'nin Irak kanadının, kuzeydeki Kürtlere yönelik kanlı saldırılar için yeni bir cephe oluşturduğu bildirildi.

İstihbarat kaynaklarından alınan bilgilere göre, terör örgütü El Kaide'nin, Irak'taki ABD karşıtı direniş cephesine ülkenin kuzeyindeki Kürtleri hedef alacak yeni bir yüz olarak ilan ettiği "Kürdistan Tugayları" adlı örgütü kurduğu belirtildi.

TUGAY KÜRTLERDEN OLUŞUYOR

Irak'ta 2007 yılında sözde "Irak İslam Devleti" adlı ayrılıkçı kanadını oluşturan örgütün, bu kez de sözde "Kürdistan Tugayları" adıyla kuzeydeki yerel Kürt yönetimine bağlı Kürt milislere ve Kürt liderlere karşı terör eylemleri hazırlığında olduğu ifade edildi. Alınan istihbaratlara göre söz konusu örgüt kadrosunun çoğunluğunun Kürt kökenli militanlardan oluştuğu öğrenildi.

TALABANİ VE BARZANİ'YE ÖLÜM TEHDİDİ

Kendilerini "Kürt İslamcı direnişçiler" olarak da adlandıran sözde "Kürdistan Tugayları", El Kaide'nin enformasyon servisine geçtiği örgüt bildirisinde, Irak'ın Kürt kökenli Devlet Başkanı Celal Talabani ile Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Lideri Mesud Barzani'ye de ölüm tehditleri savuruyor.

El Kaide, koalisyon kuvvetlerinin Irak'ı işgalinden sonra aynı bölgede Kürt yönetimine karşı Hamasu'l-Kürdiyye (Kürtlerin Hamas'ı) ile Tevhid ve Cihad Hareketi'nin oluşturduğu Ensar el-İslam'ı kurmuş, örgüt özellikle Duhok, Erbil ve Süleymaniye kentlerinde pek çok kanlı terör saldırılarına karışmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*