El Kaide Irak'ta güç kazanıyor

  • Giriş : 11.05.2007 / 00:00:00

Irak'taki mezhep çatışmasının önüne geçilemiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sünni Devlet Başkan Yardımcısı Tarık Haşimi'nin ''Şii milisler karşısında çaresiz kalan Sünnilerin desteklediği örgüt'' olarak nitelendirdiği El Kaide, ülkede güç kazanıyor. Örgütün yayınladığı son videoda 9 Iraklı güvenlik görevlisinin infazına yer veriliyor.

Irak İslam Devleti adlı El Kaide bağlantılı örgüt geçtiğimiz salı günü yaptığı açıklamada "9 güvenlik görevlisi elimizde. Hapishanelerdeki Sünni kadınları bırakmaz ve Telafer'de Sünni kadınlara tecavüz edenleri teslim etmezseniz onları öldürürüz" demişti.

Hükümete bu koşulları hayata geçirmesi için 72 saat tanınmıştı ancak yetkililer pazarlığa yanaşmadı.

Şiilerin denetiminde olduğu için Sünni direniş örgütlerinin hedefindeki Irak ordusu ve polisi 9 kayıp daha verdi.

Irak'ta mezhep çatışması giderek daha da içinden çıkılmaz bir hale bürünüyor. Sünniler Kürtlerin özerkliğinin artmasından ve Şii hakimiyetindeki yönetimde temsil edilememekten şikayetçi.

Sünni Devlet Başkan Yardımcısı Tarık El Haşimi, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak, 15 Mayıs'a kadar Anayasa'da istedikleri değişiklikler yapılmazsa görevini bırakacağını söylemişti.

Haşimi, Irak Anayasası'nın federalizme olanak sağlayan maddelerinin kaldırılmaması doğal kaynakların eşit bölüşümünün garanti altına alınmasını istiyor.

Haşimi ve taraftarları çekilirse, Irak'taki ulusal birlik hükümeti "fiilen" sona ermiş olacak. Bunun sokaklara yansıması yani şiddetin daha da tırmanması da kaçınılmaz gözüküyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious