El Kaide liderinin değeri düştü

El Kaide liderinin değeri düştü.13498
  • Giriş : 13.05.2008 / 23:29:00

Amerikan yönetimi, El Kaide'nin Irak'taki lideri olarak bildirilen Ebu Eyyub El Masri'nin başına koyduğu ödülü 100 bin dolara indirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yetkililerin açıklamalarına göre, ABD El Masri'nin etkinliğini yitirdiği gerekçesiyle başına konulan ve geçen yıl 5 milyon dolardan 1 milyon dolara indirilen ödülü, ''artık o kadar büyük miktara değmediği için'' 100 bin dolara düşürdü.

Yetkililere göre, Ebu Eyyub El Masri, aranan teröristlerin ölümünü ya da tutuklanmasını ve mahkumiyetini sağlayacak bilgiyi verenlere ödül verilmesiyle ilgili Dışişleri Bakanlığının Adalet için Ödüller Programından geçen yıl çıkarıldı.

Artık El Masri hakkında bilgi sağlayacaklara verilecek ödül, Savunma Bakanlığının daha az bilinen ayrı bir ödül programına dahil edildi.

Yetkililer, El Masri'nin başına konulan ödülün Dışişleri bakanlığının programından çıkarılmasını Savunma Bakanlığı'nın istediğini belirtti.

ABD Merkez Komutanlığı sözcülerinden Yüzbaşı Jamie Graybael, ordunun arananlar listesindekiler için ödül miktarlarının yeniden değerlendirilmesinde istihbarat ve diğer unsurları temel aldığını söyledi.

Arananlar için ödüller konduğu zamanki doların değerinin de göz önüne alındığını kaydeden sözcü, El Masri'ni şu an savaş alanında etkili bir lider olmaması nedeniyle artık o kadar büyük bir miktara değmediğini ifade etti.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack de, El Masri'nin bakanlığın programındaki listeden çıkarılması kararında bazı yetkililerin kendisinin yakalanabileceği düşüncesinden de kaynaklandığını söyledi.

Iraklı yetkililer geçen hafta, ülkenin kuzeyindeki Musul kentinde düzenlenen operasyonda El Masri'nin yakalandığını bildirmiş ancak Amerikalı yetkililer yakalanan kişinin o olmadığını, aynı isimdeki başka bir kişi olduğunu açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious