El Kaide-PKK arasında 'asker koordinasyon ve işbirliği' iddiası

El Kaide-PKK arasında 'asker koordinasyon ve işbirliği' iddiası.13498
  • Giriş : 13.03.2008 / 11:19:00

Irak'taki El Kaide oluşumu ile PKK arasında bir iş birliği olduğu iddiası gündemde...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Katar'da yayınlanan El Arab gazetesi, Irak'taki El Kaide oluşumu Irak İslam Devleti ile PKK arasında 'asker koordinasyon ve işbirliği' görüşmelerinin başladığını yazdı.

El Kaide liderlerinden Şeyh Ebu Halil Bahadili gazetenin Bağdat muhabirine yaptığı açıklamada, muhtemel anlaşmanın ayrıntılarını anlattı. El Arab'ın dünkü sayısında yer alan iddiaya göre PKK, El Kaide savaşçılarının Diyala, Musul ve Kerkük'te sığınmalarına yardımcı olacak, örgüte silah yardımında bulunacak. PKK ayrıca, örgütün Kuzey Irak'tan geçişini kolaylaştıracak. El Kaide ise bunun karşılığında PKK'ya istihbarat desteği verecek.

Bahadili, PKK ile müzakerelere başlamalarının bu örgütle aynı ideolojiye sahip oldukları anlamına gelmediğinin altını çizdi. İki örgüt arasındaki işbirliğinin sonuçlarının görülmeye başlandığını ifade eden Şeyh Bahadili, Süleymaniye Palas'ta Pazartesi akşamı düzenlenen saldırıyı buna örnek gösterdi. Söz konusu saldırıda 2 kişi ölmüş, 30 kişi de yaralanmıştı.
Kürdistan Cephesi adlı silahlı oluşum da geçtiğimiz günlerde Irak'taki El Kaide örgütüne katıldığını duyurmuştu. Cephe, özellikle peşmerge kontrol noktalarına düzenlenen saldırıları üstlenmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious